Плащаш 10 бона глоба, ако те хванат да събираш повторно трюфели извън разрешения срок

Васил Русев
Васил Русев
2 Минути

До 10 000 лева достига глобата за събирачите на трюфели, ако ако бъдат заловени повторно да събират ценните гъби извън срока, определен от Законопроекта за трюфелите, който е внесен в Комисията по земеделието и храните на Народното събрание. С него се цели да бъде уредена дейността по опазване на естествените горски находища и събирането на този вид гъби, култивирането им и търговията с тях.

“Който уврежда или унищожава естествените горски находища се наказва с глоба или имуществена санкция в размер от 1 000 до 3 000 лева и отнемане на средствата, с които се повреждат находищата, както и на събраните трюфели”, класи още законът. Санкциите се удвояват при повторно нарушение. С 10 000 лева ще бъдат глобени и хората, които събират скъпите гъби по начин, различен от разрешените в закона.

Растящите в естествена среда трюфели са природен ресурс и свободното им събиране се извършва след получаване на разрешително, са написали в документа вносителите. Също така става ясно, че изискванията към условията за осигуряване на качеството на пресните трюфели предназначени за консумация и тяхната безопасност ще се урежда по реда на Закона за храните.

Търговията с различни сортове трюфели, събрани от естествени находища, се допуска до десет дни след посочените периоди на зреене. Забранява се изкупуването на незрели трюфели.

Плантациите, които се използват за култивирани трюфели, трябва да са обозначени с разпознаваеми и добре видими табели с надпис „Забранено събирането на трюфели“.

Целите на този закон са:

Опазване и и съхранение на естествените находища на труфели, микоризата и микоризната система на дърветата гостоприемници;

Установяване на единна методика за събиране на плодните тела на трюфелите, без да се уврежда и разрушава почвения профил;

Да подобри качеството на пресните трюфели, придобити от естествената среда;

Събирането на трюфели да се превърне в траен поминък на населението в определени географски райони.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА