Производство и отглеждане на гъби [НАРЪЧНИК]

Васил Русев
Васил Русев
9 Минути

За отглеждане на гъби е необходимо да се спазва специална технология. Тъй като тази дейност е изпълнена с множество термини, ще се опитаме да обясним по-важните от тях, давайки насоки за правилното култивиране на този природен феномен.

Почти цялото отглеждане на гъби, извън естествената им среда в природата, се осъществява от няколко вида, а най-много то е съсредоточено в култивираните печурки и кладницата, макар че в различни части на света се отглеждат и много други видове гъби.

Първоначално култивирането на гъби е осъществявано с най-простите и налични средства – обогатена с тор почва е поставяна в различни домакински съдове като тави и легени, където е посаждан мицелът. След определеното време и спазването на изискванията, гъбите са пониквали и са ставали годни за беритба и консумация.

Процесът на култивиране днес не се е променил особено, но начинът, по който се изпълняват последователните стъпки, се различават изключително много. В съвременното отглеждане на гъби вече не се прави нищо ръчно. Тези промени започнаха да се случват от средата на миналия век, когато масовото комерсиално култивиране гъби в световен мащаб се развива много бързо поради завишеното търсене на пазарите за хранителни продукти.

Отглеждане на гъби – петте основни фази:

Фаза 1: Компостиране

Цикълът на отглеждане на гъби започва с компоста. Подготовката му изисква подходяща смес между почва, вода и тор. Фабриките за компост получават натурални торове от големи животновъдни обекти, на които плащат за определените количества. Разбира се, често се използват и изкуствени торове. Към първоначалната смес може да се вложат още слама, гипс  и допълнителен птичи тор. Сламата подобрява структурата, гипсът осигурява правилната киселинност на почвата, а торовете са хранителните вещества, от които се нуждаят гъбите. Тъй като при производството на такъв вид компост е възможно да се отделят големи количества амоняк, е важно помещенията да се проветряват често.

Пресният компост прилича досущ на горска почва. Той е тъмнокафяв и пълен със слама. При процесът на гниене на органичните вещества във вътрешността му се генерира значително количество топлина, която забързва разграждането на всички компоненти. Това, което остава, е много плодороден и питателен източник на храна за гъбите. Важно е да се знае, че от една партида компост могат да се отглеждат две до три реколти гъби. Един квадратен метър компост (който е равен на 90 кг почва) дава максимум 35 кг гъби. Остатъчният компост може да се използва като подобрител на почвата в други селскостопански предприятия.

Най-големият производител на компост за гъби в Европа е фирмата “Walkro”, която има производствени мощности в Белгия, Германия и Холандия. В нашата страна също има редици фирми, които предлагат компост на производителите. Отскоро има и фирми, от които може да се закупи цялостна инсталация за отглеждане.

Фаза 2: Размножаване

При загряването във вътрешността на компоста, от високата температура сместа се прочиства, убивайки всички нежелани бактерии. След това към нея се добавя мицелът, от който ще израстат гъбите. Преседявайки така около седмица, тази смес се добавя към по-голямо количество компост, за да може мицелът да се разпростре и там. Той се развива много бързо – след две седмици е напълно прониква в компоста, което означава, че е достигнал точката, при която може да започне развитието на гъбите. По това време компостът изглежда като светлокафяв торф.

Повечето производители на гъби днес не произвеждат собствени обогатени смеси, а купуват от специализирани фирми готови. Така те получават мицел, който е готов за отглеждане на гъби, но при нужда може да преседи в покой до 6 месеца.

Фаза 3: Покълване

Зрелият компост с развития мицел се разстила в специални вани от неръждаема стомана, наречени клетки. Температурата в клетките се поддържа приятна и топла, при около 23 градуса по Целзий. За да се запази влажността на компоста, върху него се добавя слой от торфен материал. За период от шест дни, от 20 до 25 литра вода се поливат на всеки m2 във всяка клетка, защото в този период е необходимо повече влага. След това в рамките само на два гни, малките гъби пробиват най-горния слой на почвата.

Фаза 4: Растеж

Култивирани гъби могат да се отглеждат целогодишно, стига да е възможно пресъздаването на идеалните за растежа им условия. В тази фаза температурата и влажността на въздуха влияят съществено върху развитието им. По-ниски температури и по-ниска влажност ще позволят на повече гъби да се развият, но техният размер ще е по-малък. Реципрочно, ако въздухът и влажността са високи, броят на гъбите ще е по-малък, но размерът им ще бъде значително по-голям.

Фаза 5: Прибиране на реколтата

Установено е, че гъбите растат най-добре при температура от 18 градуса по Целзий. На седмица те увеличават размера си с около 3 см, което значи че на третата седмица реколтата ще бъде готова за прибиране. Има различни начини да се прави това – ръчно или механично, като основният фактор тук е размерът на плантацията. Обикновено при този процес се събират две последователни реколти гъби, а след това компостът и клетките трябва да бъдат почистени и стерилизирани, за да са подготвени за новия цикъл. Количествата на реколтата от единица площ варират значително. Те се влияят от всички фактори, формиращи процеса на култивирането на гъбите, както и от различията им селекционни видове.

Отглеждането на гъби е професия и бизнес

Фермите за гъби получават компоста и мицела в точните пропорции, а много фирми предлагат и готови инсталации за отглеждане. Това обаче не значи, че производителите им нямат проблеми и начинанието не е толкова лесно, колкото изглежда. България е една от 80-те страни в света, в които култивираните гъби са навлезли традиционно в кухнята на населението и отглеждането им е индустриализирано.

Отглеждането на гъби не е само въпрос на поставяне на уредите за контрол на климата и влажността и изчакване на гъбите да растат. В крайна сметка компостът е естествен продукт и без значение колко фабрики доставят материалите, винаги ще има различия във всяка партида. Структурата може малко по-груба или по-фина, влажността малко по-висока или по-ниска. Производителят задължително трябва да определи точните условия на компоста (чрез мирис, поглед и докосваме) и съответно да адаптира процеса на отглеждане.

Отглеждането на гъби може да се определи като истинска професия и информираността и опитът на производителя определят неговия успех.

Шийтаке излиза на мода

В последно време все по-търсени са гъбите шийтаке, заради техните лечебни свойства и добър вкус. Те се отглеждат върху дънери или трупи от дървета с мека дървесина. Освен тополата, може да се използват и по-твърда дървесина като тази от дъб, бук и габър. Правят се шахматно дупки и в нях се поставя мицела. Запечатват се с восък. Първата реколта обикновено се получава половин година след заразяването на трупите. Ако отглеждате шийтаке в райони с ниска влага на въздуха, трябва редовно да се поливат дънерите.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА