Зам.-министър Димитров: Проблеми с пазара на череши ще има и в бъдеще при липсата на организации на производители

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Докато не се създадат достатъчно организации на производители, проблемите на черешопроизводителите в Кюстендилско ще продължават да съществуват. Така коментира заместник-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров пред БНТ по повод проблемите на производителите на череши и високите цени на червените плодове на пазара.

Производителите на череши са недоволни от изкупните цени, а пък потребителите – от цените, които плащат за килограм череши на пазара или в магазина. Цената при изкупуването на първите череши започна от 60 ст./кг, сега е 1 лв./кг.

Георги Шопов, производител, споделя, че от десетилетия в черешовия бизнес в района има наложен италиански монопол.

В Кюстендилска област има само една организация на производителите, която се състои от 7 човека. Затова усилията и на общината трябва да бъдат насочени в тази посока.

Тази година в Кюстендил имаше неблагоприятни условия за черешопроизводството. Зам.-министърът обясни, че има нотифицирана държавна помощ и увери, че всеки, който е претърпял загуби вследствие на лошото време, ще бъде обезщетен чрез ДФ “Земеделие”.

Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, съобщи, че в момента черешите се търгуват на цени от 2,60 лв. Това са тържищните цени. Повтаря се ситуацията от 2012 г., когато пак имаше климатични изменения. По думите му към момента вече има падане и уравновесяване на цените на черешите и се наблюдава един балансиран и висококонкурентен пазар, въпреки многото спекулации по темата. Според него разликата между изкупната цена и тази на пазара идва от много голямата верига по трасето от производителя до пазара на едро, допълнително и до пазара на дребно. Той беше категоричен, че това се преодолява само чрез сдружаване на земеделските производители, чрез създаване на мощни търговски организации. “Има много добри търговски практики по света и ние трябва да се поучим от тях. Пример за това са Холандия, Испания, където веригата е съкратена максимално и производителят влияе на крайната пазарна цена.”

Ивайло Борисов, черешопроизводител и член на сдружението на производителите на плодове, сподели, че наистина има проблеми със сдружаването. “Ако успеем да се сдружим, ползите ще бъдат големи.” Според него тазгодишните цени са реални.

Кметът на Кюстендил Петър Паунов подчерта, че на среща с представители на МЗХ са присъствали повече от 150 човека. На нея са били разяснени детайлно всички правомощия, които могат да последват след осъществяване на сдружаване. За съжаление към момента доверието към сдружаване е много ниско. Общината е била готова да изгради хладилна база за съхраняване на плода, но измръзването на черешите е обезсмислило подобна инвестиция. Той напомни, че пунктовете за продаване на черешите са последното място, на което може да бъде предаден плодът. По шосетата много земеделски производители продават череши на цена между 1,50 и 2,50 лв. Измръзването на черешите е попречило и на директното договаряне с веригите.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама