Зам.-министър Янков: Арабите търсят тлъстоопашати породи овце, които липсват у нас

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

 

Изискванията от арабските пазари са за определени тлъстоопашати породи, които у нас липсват. Ние пък имаме породи, които са близки и в първа кръстоска могат лесно да достигнат това, което те търсят като порода, вкусови качества и тегло. Това каза заместник- министърът на земеделието, горите и храните Янко Иванов по време на среща с фермери в Смолян.

Разговори относно тази възможност са водени с български животновъди, които имат желание за износ, каза още той. Освен към живи животни, интерес от арабския свят проявяват за изкупуване на люцерни, слама, храна за животните, тъй като там липсват пасища.

В Турция се търсят повече шилета

Износ на агнета от България ще има и тази пролет. Според заместник-министър Иванов традиционно изнасяме агнешко около Великден и Гергьовден за Гърция, Италия и др. държави. В Турция се търсят повече шилета, така че производителите имат възможност да пласират останалите от Великден агнета. Заместник-министър Янко Иванов допълни, че се поддържат интензивни контакти с арабските страни относно интереса им за изкупуване на агнета.

От арабските страни има голям интерес за изкупуване не само на агнета, шилета, но и люцерна и слама от България.

По думите му този пазар е шанс за българските животновъди, а запитванията от арабските страни са за износ на 1 милион животни годишно. Готов е проектът за наредба относно въвеждането на термин за качество “планински продукт”, предстои публикуването й за обществено обсъждане, заяви за БТА заместник-министър Иванов.

Ниски изкупни цени

Фермери от Родопите се оплакаха на заместник-министъра от ниските изкупни цени за агнета и овче мляко, от недостига на пастири. В област Смолян няма лицензирана кланица за червени меса и затова стопаните са потърпевши от пристигащи прекупвачи от други области. Агнетата се изкупуват при цена 3.50-4.50 лв. за килограм, което е неколкократно по-евтино от стойностите в магазините, посочи собственик на стадо от Смолянско. Според фермери изкупната цена на овчето мляко е 1.20 лв., а кравето се изкупува по-евтино и от минерална вода.

Изготвено е и логото за въвеждането на марка “планински продукт”, обясни заместник-министърът. Според него с наредбата ще даде възможност на купувачите, които харесват и предпочитат продукти от планинските райони, да направят информиран избор.

Производители от Смолянска област заявиха на срещата недоволството си от рекламирането на млечни продукти от Северна България, представяни на пазара като родопски.

Разминавания в идентификацията

На практикуващите ветеринарни лекари в селата е възложено да направят цялостна инвентаризация на наличните животни, информира заместник-министърът. Това се налага след извършени проверки във ферми в 4 области в страната, при които са установени пропуски и разминавания в идентификацията на животните и регистрацията на животновъдните обекти. При проверките са установени както неидентифицирани животни, така регистрирани животновъдни обекти без животни, а и екземпляри с разминаване на ушните марки. Очакванията са инвентаризацията да приключи до средата на май и от системата да се изчистят фиктивните, заклани, изгубени или мъртви животни.

Фермери и производители от Смолянска област заявиха на срещата, че очакват да бъде разработена и приета специална стратегия за земеделието в планинските райони.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА