Зам.-министър Василева: Трябва да се предвиди механизъм за намаляване на административните тежести за фермерите

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Василева участва в Десетата Международна конференция в рамките на проекта “Хляб на мира”

Зам.-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева участва в Десетата Международна конференция в рамките на проекта “Хляб на мира”, в Берлин. Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на земеделието и храните.

По време на конференцията ръководителите на делегациите проведоха дискусия  относно бъдещето развитие на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2027 г. и икономическата устойчивост на земеделските стопанства. Зам.-министър Василева заяви, че във времена на кризи, свързани с климатичните промени, войната в Украйна и нестабилността на пазарите, сътрудничеството като тази инициатива е от съществено значение.

По думите й, по отношение на новия програмен период на ОСП след 2027 г. мерките трябва да бъдат адресирани към промените в климата, икономическата жизнеспособност и социалното равенство, осигурявайки баланс между производителността и устойчивостта на сектор “Земеделие”.

“Не на последно място трябва да се предвиди механизъм за намаляване на административните тежести за фермерите”, допълни още тя.

Дискутирана беше ролята на младите фермери и тяхното активно участие в проекта

като се предвижда се създаване на Програма за обмен между млади фермери от страните-участници. Обсъдено бе и бъдещото разширяване на Европейския съюз.

В заключителната част на конференцията заместник-министър Василева и нейните колеги от държавите членки и  участваха в разчупването на „Хляба на мира 2024“, а Германия предаде домакинството за събитието през 2025 г. на Унгария.

Припомняме, инициативата се провежда на ротационен принцип, като през 2017 г. България бе домакин на Четвъртата Международна конференция по проекта, посветена на темата „Устойчиво управление на земеделските земи“.

Проектът „Хляб на мира“ стартира официално през 2013 г.

в 12 държави от Централна и Източна Европа: България, Германия, Естония, Литва, Латвия, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Чешката република, Унгария и Хърватия.

Тогава семена от ръж, добити от полето около Помирителната църква в Берлин (мястото на някогашната Берлинска стена) са засети във всички държави-участнички на исторически важни места. Част от получената реколта страните-участнички изпратиха обратно в Берлин и тя бе използвана за символичното замесване и изпичане на Хляба на мира.

Целта е отбелязване на падането на Берлинската стена, премахването на политическите и икономическите граници, преодоляването на разделението и запазването на мира чрез разширяването на Европейския съюз на изток.

Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама