Реалните загуби за българското яйценосно и бройлерно птицевъдство се оценява на между 6 и 7 млн. лв., по преценка на птицевъдните специалисти на Съюза на птицевъдите в България. Това каза проф. Димитър Белоречков, председател на Съюза на птицевъдите в България,пред „Агрозона“. Той обясни, че българското птицевъдство е поставено в тежко положение от наложеното ембарго за внос на европейски земеделски стоки в Русия, не толкова от ограничаване на нашия пазар в Украйна и Русия, колкото от нелоялна конкуренция на страните на ЕС, които са пренасочили износа си към България.
„Няколко пъти намаляваха държавната субсидия за птици и свине, като от 60 млн. лв. бяха раздадени по-малко от 40 млн. лв.През миналия програмен период птицевъдите получиха около 22,5 млн. лв. за мерки над хуманното отношение. Задължихме нашите производители да не използват трупно брашно във фуражите, да използват питейна вода и да предприемат мерки за предпазване от микотоксина ДОН (деоксиниваленол), като изследват суровините и фуражите. Мъчим се да спазваме изискванията.“, каза проф. Белоречков. В тази връзка от Съюза на птицевъдите настояха в писмо до министъра на земеделието Васил Грудев да се направи корекция в бюджета за 2014 г. така, че подсекторът да получи допълнително 6 млн.лв. (Според последната информация Управителният съвет на ДФЗ е разрешил да се отпуснат субсидии от 5 мил. за свине и птици по мерките за над хуманното отношение). За следващата година те искат в бюджета за птици и свине да бъдат заложени около 60 млн. лв.
Птицевъдите настояха кокошки носачки да бъдат субсидирани с 3.19 лв. годишно на животно (227,72 лв. на животинска единица), като птиците да не са по-млади от 16-та и по-стари от 78-ма седмица, в рамките на 2014 (съответно 2015) година.
Според птицевъдите е необходимо в Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. да отпадне евро субсидирането на птицевъдството в раздела за хуманно отношение като недобре обоснована, а да се запази като държавна помощ по вече съществуващите условия.
Поради тежките икономически условия, птицевъдите не са в състояние да погасят напълно кредитите за подпомагане изхранването на птиците. Ето защо от Съюза настояват министър Грудев да внесе предложение в Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“ за удължаване на срока, който изтича на 26 ноември, до края на 2015 г.
„Обучението на нови кадри е в основата на успеха на птицевъдството в България. Успехите са несравними там, където имаме образовани кадри“, твърди Димитър Белоречков. „По отношение на икономическите резултати и като продуктивност на птиците, българското птицевъдство е над средното ниво в Европа и света.Работим със съвременен генетичен материал и имаме най-съвременни машини и сгради.“, казва той.
В средата на месеца Управителният съвет на ДФ „Земеделие” реши, че животновъдите ще получат допълнителни субсидии за общо 5 млн. лева за хуманно отношение към свине и птици.
Лилия Александрова