Забрана на принудителното угояване на патици и гъски обсъждат в Украйна

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Група депутати са въвели законопроект за изменение на Закона за защита на животните от жестокост

Забрана на принудителното угояване на патици и гъски обсъждат в Украйна. Тя ще обхване и производството на деликатеса “фоа гра” (втлъстен гъши или патешки черен дроб). България ще остане сред малкото страни, в които “гушенето” все още се практикува, съобщава Петя Алтимирска, председател на Управителния съвет на сдружение КАЖИ.

Законопроекта за изменение на Закона на Украйна “За защита на животните от жестокост” предвижда забрана за принудителното угояване на патици и гъски с цел производство на втлъстен черен дроб. Практиката се счита за жестоко отношение към животните и е позната у нас като “гушене”. Очаква се парламентът да гласува предложението между 16 и 19 юни, предават от сдружението.

Чрез този тип хранене, черният дроб достига размери от 400 гр., при естествено тегло от 70 гр.

Насилственото хранене на птиците е с цел втлъстяване и многократно увеличаване размера на черния дроб. За патиците той трябва да е достигнал тегло минимум 300 грама, а за гъските минимум 400 грама. Естественото им тегло е приблизително между 40 и 70 грама. Практиката причинява у птиците чернодробна стеатоза, съпътствана от силни болки и рязко влошаване качеството на живот. Вносителите на законопроекта я наричат една от най-жестоките и болезнени практики в индустриалното животновъдство. Така нареченият деликатесен продукт е с висока цена, която го прави достъпен за ограничен брой потребители.

Само 5 страни- членки на ЕС произвеждат фоа гра

Производството на фоа гра е забранено в повечето държави от Европейския съюз, включително Германия, Италия, Полша, Чехия, Холандия, Швеция, Финландия, както и Израел, Турция, Индия и други. Към момента само 5 страни от ЕС произвеждат фоа гра: Франция, Белгия, Унгария, Испания и България. Нашата страна е на второ място в ЕС по производство на втлъстен черен дроб, след Франция, като произвежда 2 800 тона фоа гра ежегодно по данни от 2018 г. на Euro Foie Gras.

Нехуманна и болезнена практика

Благоевград, ловци, Agrozona.bg

Украйна произвежда фоа гра основно за износ, наблюдавайки стабилен ръст на производството през последните години. Въпреки това, през август миналата година основният производител в страната е обявил,  че прекратява своята дейност. Това се случва след публикуването на кадри от неговата ферма, които предизвикват силни реакции сред украинската общественост. Те са били отразени и на международно ниво, включително от The Independent. От кадрите е видно, че производителят използва машинно масло, за да смаже тръби, насилствено вкарвани в шиите на гъските с цел принудително угояване.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА