Да се забрани употребата на палмово масло в производството на млечни продукти чрез промени в националното и европейското законодателство – за това настоява евродепутатът Момчил Неков. Сега има изискване този вид растителна мазнина да бъде посочена на етикета, ако се съдържа в продукта. Според проучване на Европейския орган за безопасност на храните и други анализи преработените растителни масла, и в частност палмовото , съдържат генотоксични и канцерогенни замърсители, които се образуват при рафиниране или при високи температури и носят риск за здравето, става ясно от съобщение от пресофиса на депутата. Според съобщението пеленачетата приемат до десет пъти над приемливото равнище чрез храните, предназначени за тях.
Поставен е писмен въпрос до Европейската комисия, в който се поставя темата за приемане на регулаторни мерки за ограничаване на наличието на рискови съединения в палмовите масла с цел защита на човешкото здраве. Палмовото масло се използва не само в млечната индустрия, но и за производство на бисквити, закуски, солети, соленки и други храни.
Статистически данни, цитирани от пресофиса на евродепутата, сочат, че през миналата година у нас са внесени над 46 хиляди тона палмово масло, сходно е количеството и за 2015 г. Рекордът е достигнат през 2014 г. – над 51 хил. тона. За сравнение, през 2000 г. импортът на тази мазнина в България е бил близо десет пъти по-малко. Тя се внася от Индонезия, Малайзия, Египет и Гърция. Азиатските държави са световните лидери в производството на палмово масло, а южната ни съседка е вносител на суровината, която освен в хранително-вкусовата промишленост се използва и за производството на био дизел.