За седмица: Почти 80% ръст на износа на жито през порт Варна

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

През последната седмица преди Коледните празници през Пристанище Варна1 са изнесени 27,5 хил. тона пшеница и 1,4 хил. тона ечемик. Общо за периода от началото на пазарната 2021/22 година до 19 декември 2021 г., експортът на пшеница и ечемик през порта изпреварва миналогодишния съответно със 79,6% и 67,5%. Все още обаче не са преминавали товари с рапица от реколта `2021. Общо експортираното количество царевица през „Пристанище Варна“ ЕАД от началото на септември 2021 г. до момента (включващо 26,3 хил. тона за последната седмица) е с 33,7% повече на годишна база. Засега през порта не е реализиран износ на слънчоглед от новата реколта.

През последните няколко години Пристанище Варна формира около 50% от общия експорт на пшеница и царевица и около 30% от този на ечемик, слънчоглед и рапица.
От началото на съответните пазарни години (юли 2021 г. за есенните и септември 2021 г. за пролетните култури) до 19 декември 2021 г. е отчетен минимален внос
на царевица през Пристанище Варна – 3,9 хил. тона.

В същото време до момента не е осъществен износ на пшеница, ечемик и рапица от реколта `2021 през „Пристанище Бургас“ ЕАД, опериращо на терминал Бургас – Изток 1.
На този етап няма данни и за износ на царевица и слънчоглед – реколта `2021 от Бургас.

Все още не е реализиран импорт на пшеница, ечемик, рапица и слънчоглед през наблюдаваните пристанищни терминали във Варна и Бургас.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама