За Балкана и хората, Зелен светофар от ЕК: Фермерската храна влиза в българските къщите за селски туризъм.

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Сирене и кисело мляко от овце, кози и биволи ще се прави по- лесно от индустриалното по наредба 26  

Брюксел най- сетне даде зелен светофар по дългоочакваните промени в наредба 26 за директните доставки. Фермерско сирене, мляко, кисело мляко, яйца от домашни кокошки, дивеч, мед ще могат да се предлагат напълно легално в къщите за селски туризъм. Това стана ясно от презентация на Тодор Тодоров старши експерт  от министерството на земеделието по време на семинар, организиран от българошвейцарския проект За Балкана и хората във Вършец, който действа вече 1,5 година в България и който Агрозона представи в предишни броеве на списание Агрозона.

В проекта участват няколко български и чужди неправителствени организации в партньорство с МЗХ. Водещи са Биоселена и Българско дружество за защита на птиците. Ръководител на цялостната програма е Стоилко Апостолов от Биоселена, а частта, която касае помощта за малките ферми на територията на Централен и Западен Балкан отговарят Мирослава Дикова от БЗДП и Тенчо Христов  от Биоселена.

 

 

Два дена експерти обсъждат детайлите в предстоящия документ

Два дена шефове и експерти на областните поделения на БАБХ в страната, съвместно с представителите на проекта обсъждаха по какъв начин документално най- адекватно да бъдат приложени новите условия, които Брюксел разреши след почти година чакане. За нас тази среща бе изключително важна, защото когато такива проблеми се обсъждат с хора от практиката, каквито са експертите от Агенцията по храните, документите се правят така че да се прилагат по- лесно и за контролния орган и за фермерите, коментираха пред Агрозона Стоилко Апостолов  и Мирослава Дикова, които са едни от инициаторите и участници в създаването на Наредба 26.

 

Съществена роля във вземането на решения улесняващи фермерите и БАБХ изигра участието на специалния гост от Швейцария д-р Пол Бос, ръководител на инспектората по храните в Кантон Берн. Припомняме, че Швейцария е водеща в Европа в прилагането на такава наредба.

 

ОК за  хладилни витрини

Освен че са завишени значително количествата за преработка на сурово овче, козе и биволско мляко, едно от най- атрактивните постижения в наредба 26 е, че продуктите ще се преработват при много по- облекчен режим от този в индустриалното производство, при спазване на изискванията за безопасност. Критерийте за преработка на краве мляко по отношение на соматичните клетки се запазват,както и за останалата бяла суровина, които са по- лесно достижими. Например фермерите ще могат да правят кисело мляко, сирене и кашкавал в едно помещение, но по различно време.

Това помещение може да бъде и в къщата, в която се живее. Нобходимо е обаче да има склад за зреене и съхранение на сирената, откъдето продуктите ще могат да се продават.Важно е да се отбележи, че според наредбата българските фермери все още няма да могат да добиват сирена от сурово мляко, както това е в Швейцария, то задължително първо трябва да бъде пастьоризирано. Срокът на зреене ще е 45 дни. Фермерите ще могат да си продават продуктите и от хладилни витрини на съответните пазари.

 1 фермер, една мобилна мандра

 

 

Друго постижение е възможността да се преработва в мобилните мандри, където продуктите ще могат да остават за кратък период от време преди да бъдат сваляни в населените места. Идеята е тези мобилни мандри да бъдат качвани до пасищата през лятото. От там ще може да се продава на туристи, които желаят да си закупят от фермерските продукти.

Една мобилна мандра обаче не може да се ползва от няколко фермери, гласят документите, обясни Тенчо Христов.Всеки ще трябва да си има собствена, защото технологично нещата не могат да бъдат уточенени при коопериране, допълни той. Максимум 30 хил. лв ще е инвестцията в такова производство включително с оборудването.

 

 

 

То може да бъде значително по- евтино, ако фермерът е по- сръчен, коментираха експрети от Монтана от БАБХ, защото пастьоризаторът биха могли и сами да си го направят. Важното е материалите да са от неръждавейка.Друг важен момент  е, който касае най- вече овцевъдите, е че ще могат да се регистрират по тази наредба, независимо от това, че помещенията, в които отглеждат животните са бивши кравеферми. Изискване, което досегашното българско законадателство не е позволявало, колкото и албсурдно да звучи.

Светлана Трифоновска

Повече в следващия брой на списание Агрозона

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама