Южна Корея иска да внася свинско месо и кисело мляко от България

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Вероятно е в близко бъдеще Южна Корея да внася качествено свинско месо от България, научи „Агрозона“ от посланика на Н.Пр. Шин Бунам, посланик на Южна Корея в България. „Интересуваме се също така от внос на кисело мляко. Опитах го, когато за първи път дойдох в България. Неотдавна бях в Смолян, там опитах традиционно кисело мляко и преживяването бе впечатляващо.“, каза още той и допълни, че високо ценени са и българските висококачествени вина. В износа на агростоки от България за азиатската държава преобладават пшеница, смес от пшеница и ръж, и царевица.

Южнокорейска компания отглежда гъби във ферма до Велико Търново. Продукцията от 800 кг на ден продава на местния пазар и се изнася за съседните на България страни. Друга фирма от азиатската държава произвежда млечни продукти в собствена мандра.

Фермерите получават субсидии от държавата, но те не са толкова високи както в ЕС, каза още Н.Пр. Шин Бунам. Стимулира се производството на най-разпространената в страната земеделска култура ориз и няколко вида плодове. На местния пазар преобладава вносът на плодове и от това страдат фермерите.

южна корея
Н.Пр. Шин Бунам посети щанда на Южна Корея по време на международно изложение в София

Едно от основните предизвикателства пред земеделието в Южна Корея е въпросът как намаляващото население в селските райони да задоволи нуждите на 50 милионното население на страната. „Нашето производство на агростоки не е голямо. Земеделието е все по-малко атрактивно за младите хора и тенденцията е към намаляване на населението в селските райони. Сред най-произвежданите продукти са ориз и това е бъдещето на страната, както и производството на телешко, свинско и пилешко месо.“, обясни Н.Пр. Шин Бунам.

Вече са се състояли преговори между български производители на безалкохолни и алкохолни напитки от арония и южнокорейски търговци, но е предложена изкупна цена под себестойността на плода, каза за „Агрозона“ производител на плода у нас. Евтината продукция от Полша подбива цените на българската стока, но качеството на родните плодове е високо. Това, според производителя, е една от причините гостите от Азия да проучват възможностите сами да отглеждат арония в страната ни.

Големи производители на плода на Балканите са Босна и Македония. Износът на плода при тях се подкрепя по швейцарска програма, а пазарната реализация е предимно в Швейцария и Германия.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама