До края на годината проектната компания “Южен поток България” ще е решила въпросите със собствеността и сервитутните права за земите по трасето на газопровода на българска територия, съобщава в-к “Стандарт”. Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на дружеството от страна на “Газпром” Игор Елкин. Той обясни, че това е една от основните стъпки пред компанията за тази година заедно с приключването на работата по Подробния устройствен план на газопровода. Елкин заяви, че политиката на “Южен поток България” е да се договаря на пазарен принцип директно за цената, на която ще изкупува необходимите земи за изграждане на съоръжения от газопровода като компресорни станции и приемен терминал, както и за обезщетенията за сервитутни права за терените, под които ще минава самият газопровод. За тях собствениците ще трябва да получат пари за пропуснати ползи. Тъй като след полагането на тръбите земята ще може да се използва свободно, но върху нея няма да могат да се засаждат дървета и трайни насаждения.
Елкин поясни, че на територията на България ще бъдат изградени 3 компресорни станции, един приемен терминал и близо 600 км тръбопровод. Приемният терминал ще бъде малко след плажа Паша дере (на 10 км южно от Варна), където ще бъде изградена и първата компресорна станция. След това ще се построят 57 км газопровод до разпределителната станция “Провадия”, където ще се свърже с българската транзитна система, по която ще се изнася газ за Турция, Гърция и Македония. По-натам по трасето до Сърбия ще има още 540 км тръби и 2 компресорни станции – при селата Лозен и Расово, обясни Елкин.
“Южен поток България” изкупува земи до края на годината
Автор:
Златко Златков
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други
РЕКЛАМА
ВИДЕО
Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000 хранителни продукти.