ЮЗДП прибягва към стопанската авиация за да спре обезлистването на боровете

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
1 Минути

Над 900 декара иглолистни насаждения в района на „ДГС Кюстендил” ще бъдат третирани срещу насекомния вредител ръждива борова листна оса. Авиоборбата е разрешена от ОДБХ – Кюстендил и ще се извърши на 26 април, при подходящи метеорологични условия и ако ниските температури през последните дни не са довели до измиране на гъсениците, съобщават от предприятието.

Засегнатите държавни гори са около селата Драговищица, Горановци, Копиловци и Николичевци, община Кюстендил. Площите ще бъдат обработени с вертолет със система за ултра малообемно пръскане. Приготвянето на работния разтвор и зареждането ще се извърши на работна площадка Ломнишки път, в землището на с. Драговищица.

Препаратът Мимик 240 ЛВ, който ще се използва, е одобрен за въздушно пръскане, разрешен е от БАБХ и отговаря на стандартите на FSC за управление на горските територии. Активното вещество тебуфенозид действа само на гъсеници на пеперуди и няма пряко влияние върху пчели, полезни насекоми, паразити, хищници и водни безгръбначни.

Целта е да не се допусне масово обезлистване на боровете, каквото наблюдавахме през 2016 г. в района на Радомир.

За предстоящите лесозащитни дейности са уведомени всички заинтересовани страни – кметства, регистрирани пчелари и държавни институции.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама