Йордан Филипов: Поне сто кошера трябват, за да бъде полезна пчеларската програма

Диляна Сувариева
Диляна Сувариева
3 Минути

Медосборът в района на Сандански спира в средата на юли

„Трябва да бъдеш със 100 и повече кошера, за да имаш полза от Националната програма за пчеларство“. Това споделя Йордан Филипов, пчелар от Сандански. Според него  програмата не е толкова подходяща за производители, които са с до 50-60 кошера. Бариерата между нея и дребните пчелари се оказват плащанията на допълнителни здравни пенсионни осигуровки. Да дължат 12 месеца здравни осигуровки, за по- малките пчелари се вижда много. Когато си направят сметка, колко дават за здраве и какво всъщност им дава програмата, повечето от тях се отказват.

„Хубаво е да се намери оная форма, която да успее да подпомогне и да бъде ефективна и за по- дребни пчелари“, смята Филипов.

„Детство ми премина в работа в земеделието, тютюна и лозята, но най- голям акцент в семейството е пчеларството“, разказва още той. Според него в Югозападна България би било заблуда да се гледа на производството на мед като на бизнес. „Не можем да получим  много пари от пчелите“, споделя Йордан. В тях обаче има много други неща, с които се печели – тези, които се занимават с пчеларство винаги ще бъдат обърнати към природата. А най-характерното за пчелите е,  че те са единствените животни, които само създават природа, без да я унищожават.

С настъпването на сезона..

най-драматично за пчеларите, е отварянето на кошерите след зимата. „Да видим има ли жертви или няма“, обяснява още Йордан Филипов. Той има наблюдение, че в района на Сандански тази година смъртността е много по- малка в сравнение с други години и това е радващото. Истинската работа започва с групиране на семействата, прегрупиране, лечение и пр. Основното, към което се стремят всички пчелари е в едно пчелно семейство да има от 40 до 60 хил. пчели, по време на активния сезон на паша за медосбора. Едва тогава те могат да разчитат на успехи и да се събере добро количество мед. Това е основната подготовка на всеки пчелар. Да развие семействата, така че да достигне максимален капацитет в медосбора.

В Сандански е най- топлата точка от страната ни, затова там подготовката започва по-рано от обичайното за другите региони.  „Стремим се да оправим семействата, които са презимували и да са готови за първата мини паша, която е акацията. След нея,  малко по- късно идва и пашата от полската и горската поляни“- сподели още пчеларят. „При нас пчелите събират до към 10 юли. После вече идва сушата. След това ние допълваме кошерите с  медосбор от маната на широколистните дървета. Маната обогатява меда с повече минерали, прави го богат на вкусови качества и продукта е много по- добър“.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Диляна Сувариева учи журналистика в УНСС. Тепърва започва да изгражда професионалния си опит в нашия сектор. Ресорите, с които работи са пчеларство, производство на плодове и зеленчуци. Има интерес и в темите туризъм, околна среда и храни.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама