Янко Иванов: Обречени сме, ако не редуцираме популацията на диви свине

Васил Русев
Васил Русев
3 Минути

Заместник-министърът на земеделието Янко Иванов обясни, че една от мерките за да се спре разпространението на заразата – Африканска чума по свинете е стартирането на ловния сезон и отстрела на диви свине. Въведена е поправка в стратегията, според която ловците ще могат да ползват и кучета, това ще е разрешено, обаче само за районите, в които до момента не е открита зараза, предава БНТ.

Иванов заяви, че след срещата вчера на министър Танева с кметовете от пазарджишко, са стигнали до взаимен компромис. Кметовете се съгласиха да съдействат за реализиране на мерките, но поискаха отсрочка от една седмица, защото не могат да се организират за такъв кратък срок да унищожат прасетата в личните стопанства.

“По смисъла на закона на компенсация подлежат тези, които са официално регистрирани. Но се търси начин да се подпомогнат финансово стопаните, да се стимулират, затова че съдействат за изпълнение на мерките.”

“Експертите от ЕК, които бяха у нас, също са изразили мнение, че трябва да се помогне на стопаните, за да имаме тяхното съдействие.”

“Има неща, в които не успяхме или не успяхме в степен, които ни се искаше”, каза още зам.-министърът на земеделието.

По думите му има три типа животни, определени като рискови – диви свине, индустриални свине и лични стопанства. Трябваше още преди две години по отношение на дивите свине, да постигнем редукция, каза Иванов.

“В момента, в който се пусне ловният сезон – ловците трябва да стрелят колкото патрони имат и колкото могат. Този път трябва да постигнем сериозна редукция на популацията на дивите свине, иначе сме обречени на неуспех. Това, което не успяхме първият път е първото нещо.
По думите му в сивинефермите са били инвестирани много пари в мерки за биосигурност. Това включва и човешкият фактор, който трябва да спазва самите мерки. Там изглежда се пропука някъде системата. Сега правим анализ, за да видим какво се случва, идентифицирали сме някои и коригираме мерките”, каза Иванов.

Третата група – прасетата от личните стопанства са най-уязвимата група. Тези, които имат прасета са ловци, гъбари, билкари, дървосекачи – те ходят в гората и могат да пренесат заразата и към домашните прасета, и обратно. Това което можем да направим, е да разделим тези три групи, за да няма пинг-понг ефект между тях, каза Иванов.

Кметовете вече излязоха с обща декларация срещу умъртвяването на прасетата.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА