АЧС се развива по най-тревожния сценарий

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Африканската чума по свинете в България се развива по най-тревожния сценарий – от 4 големи индустриални комплекса АЧС е в 3 от тях, от които в 2 въпросът е приключен. Това каза д-р Георги Чобанов, директор на дирекция в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) по време на заседание на Областна епизоотична комисия с председател Ивелин Статев, областен управител на област Силистра. По време на заседанието е обсъдено развитието на болестта Африканска чума по свинете, предвид случая в село Попина, както и на други места предимно в Северна, а вече и в Южна България.

В България не се прави нищо по-различно от други страни, тъй като се работи по едно и също законодателство, посочи д-р Чобанов. Проблемът е, че у нас АЧС е както в дивата популация, така и в промишленото отглеждане. Проблем е и неизпълнението на мерките за осигуряване на места за загробване на умрели животни.

В т.нар. заден двор не може да се отглеждат повече от 5 прасета, при това само с произход от лицензиран производител, като сред тях не може да има нерез и свиня майка. По информация от ЕС, на територията на целия континент 75% от прасетата в „заден двор“ се отглеждат в северната ни съседка, като в Румъния в една фамилна ферма може да има до 150 прасета.

В момента в световен мащаб около 10 са екипите, сред които от българска страна участва специализирана компания, работещи по създаване на ваксина срещу АЧС, като е достигнато до изработка на определен продукт. Прогнозата е, че окончателният вариант няма да е готов до 3-5 г., тъй като той трябва да отговаря на предварителни условия: да изработва имунитет на свинете, но не трябва да е против здравето на хората, както и да не замърсява околната среда, вкл. и да не пречи на другите популации животни, по думите на д-р Чобанов.

„От миналия петък насам се намираме в режим на ликвидация на прасета; работи се по създаване на терени за площадки за загробване в общините Силистра и Ситово, където има индустриални свинекомплекси, но за някои от тях засега няма окончателни становища на институциите. Споделен бе опитът на община Ситово в това отношение.“, посочи д-р Себахтин Халид, директор на областната дирекция към БАБХ.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА