Второто зимно пръскане не е за пропускане

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Със затопляне на времето започват да се развиват и причинителите на болестите и неприятелите по овощните растения. Срещу тях е насочено първото зимно пръскане, което се прави в края на листопада. Не по-малко е значението на второто зимно пръскане или както го наричат ранно пролетно. То придава завършен вид на етапа от зимната растителна защита и затвърждава ефекта от нея. Моментът на неговото провеждане  не е календарен срок, а периодът на набъбване на пъпките до тяхното разпукване. Нормално това започва във втората половина на февруари и продължава през март. Това пръскане не е задължително и някой стопани погрешно го приемат като имунизация. Пръска се срещу болести и неприятели, за които е установено, че се срещат. За съжаление някои болести са разпространени вече навсякъде и за тях второто зимно пръскане става задължително.

Всички костилкови видове традиционно се пръскат срещу опасните болести сачмянка, бактериален пригор, ранно кафяво гниене и къдравост по прасковата. И сега, както и през есента се използва бордолезов разтвор. Препоръчваната концентрация е 3%. Стремежът е да се постигне добро обливане на клоните и стволовете на дърветата. Това пръскане, особено що се отнася до къдравост по прасковата, губи смисъл, ако се направи след разпукване на пъпките. Неговата цел е да се предотврати заразяването. Разпукнат ли се пъпките, това вече е станало.

С набъбването на пъпките започва развитието и на акарите, въшките и някои други вредни насекоми. При 5-6 градуса температура зимуващите форми на акарите, щитоносните въшки, крушовата бълха и други насекоми напускат зимните си убежища и започват да се хранят. Срещу тези неприятели, както и срещу други вредни насекоми се пръска само при наличието им над прага на икономическата вредност. За червения овощен акар той е над 10-15 яйца на плодна клонка, за калифорнийските въшки е наличието на отделни огнища на нападението, за сливовата щитоносна въшка е 5-8 ларви на линеен метър, за крушовата бълха – 2 възрастни на клонка. Любителите градинари не могат да правят обаче такива изследвания, затова трябва да се ръководят от миналогодишните наблюдения за нападение.

 

Още за любителската овощна градина:

 

Как да си приготвим овощарски мехлем сами

 

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама