Министър Тахов заяви, че фермерите ще бъдат обезщетени на 100%
“Днес следобед излязоха пробите от 27 ноември, над 300 проби и те са на 100% положителни. Нямаме никакво съмнение. Аз каня засегнатите стопани на разговор, животните да бъдат унищожени, за да се успокои огнището, защото това, ако не го свършим, попадаме под санкция страната ни да спре да се разпорежда със стоки от животински произход и преработени храни от тях, говоря за територията на Европейския съюз”.
Това заяви министърът на земеделието и храните Георги Тахов след днешната среща в Министерския съвет, съобщи БНТ.
Предстоят му разговори със собствениците на животните, от които ще стане ясно кога ще започне евтаназирането им. Днес започна и умъртвяването на овцете, заразени с шарка в Сливенско.
Министърът заяви, че фермерите ще бъдат обезщетени на 100% и до месец-два ще могат да възстановят стопанството си. Разпространението на две толкова опасни заразни болести по животните у нас, като шарка и чума, налага спешни мерки. Това беше основната цел на днешната среща в Министерския съвет.
От началото на годината до момента у нас има 8 огнища на шарка и 1 на чума при овцете край Велинград.
Министър Тахов гарантира, че при унищожаването на животните засегнатите стопани ще получат 100% обезщетение съгласно действащите наредби у нас. Отказа да назове точни цифри. По думите му фермерите ще бъдат подпомогнати и в почистването на обектите след това. Той съобщи, че те са направили паралелни проби в Гърция и чакат резултати.
“Ние сме на 100% убедени, че животните са болни. Заставаме за действията на експертите и нашето предложение е да се пристъпи към унищожаване на тези животни с пълния ангажимент от наша страна с последващи действия за компенсации”, допълни земеделският министър.
Кога ще започне хуманното умъртвяване на болните от чума овце във фермите край Велинград – по първоначална информация това трябваше да бъде в понеделник следващата седмица. Но днес стана ясно, че предстоят нови разговори на министър Тахов със собствениците на животните и едва тогава ще бъде уточнен точният ден и час.
Ако от разговорите няма резултат, държавата е готова да вземе още проби, които да се изпратят в Монпелие. Дотогава болните овце ще останат под карантина, но вече има оплакване от други фермери, че така се увеличава възможността за разпространяване на заразата.