Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) информира, че допълнителните 315 проби, взети от 105 овце в засегнатото стопанство във Велинград, бяха успешно транспортирани и приети в централната приемна на Националния диагностичен център
От вчера животните в стопанството показват изразена клинична картина на чума по дребните преживни животни, а именно повишена температура, секрет от очите и общо неразположение. В момента са поставени под забрана засегнатите стада, като ветеринарните лекари следят състоянието на животните и предприемат всички необходими мерки за ограничаване на разпространението на заболяването.
Процесът по приемане на пробите бе извършен от тричленна комисия, съставена от експерти – ветеринарни лекари, които са служители на Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ). Комисията установи точно съответствие на броя на пробите с придружаващата документация, липса на счупени, разлети или повредени проби, както и пълна проследимост и правилна номерация. Пробите са с подходящо качество и годни за лабораторни изследвания.
Присъствието на представител на овцевъдните асоциации, както и на полицейски служители, гарантира допълнителна прозрачност на процедурата.
Пробите бяха транспортирани в хладилни чанти и запечатани пликове, осигуряващи правилно съхранение по време на целия процес. Резултатите от лабораторните изследвания се очакват до края на седмицата, а БАБХ ще информира своевременно за тях.
Чумата по дребните преживни животни (ЧДП) е острозаразно вирусно заболяване, което засяга овце, кози и други дребни преживни животни. Основните симптоми на заболяването включват висока температура, отказ от храна, намалена активност, зачервяване на очите, изтичане на секрети от носа и очите, а понякога и гнойни язви в устната кухина и по кожата. Заболяването се предава чрез контакт с болни животни, техните секрети или замърсени храни и предмети.
При потвърждение на чума по дребните преживни животни, се предприемат мерки за принудителна евтаназия по хуманен начин на всички заразени и контактни дребни преживни животни. Животновъдите в засегнатите стопанства получават компенсации за евтаназираните животни, унищожения инвентар и фураж.
Заболяването не представлява риск за здравето на хората, но може да доведе до сериозни икономически загуби.
БАБХ предприема всички необходими действия за ограничаване на разпространението на заболяването и за осигуряване на безопасността на животните и общественото здраве.
Припомняме, че сигнали могат да се подават на денонощен телефон 0 700 122 99.
Националната референтна лаборатория, която е изследвала първите проби, е официално признатата Национална референтна лаборатория за Европа от 05.01.2024 г. и е сертифицирана от Европейската комисия. Резултатите ѝ са еднозначни, окончателни и важат в целия Европейски съюз. От провежданите ежегодно междулабораторни сравнителни изпитвания (ринг тестове) от РЛ на ЕС за чума по дребните преживни животни в Монпелие, Франция, по отношение на заболяването чума по дребните преживни животни, лабораторията е постигнала 100 процента съпоставимост на резултатите с очакваните. Малко са лабораториите в Европа, които имат този висок процент на съответствие, което е гаранция за надеждността на извършените анализи.