Всеки ден губим 275 ха земеделска земя в Европейския съюз

Агрозона
Агрозона
6 Минути

Всеки ден губим 275 ха земеделска земя в Европейския съюз, сочат изчисленията. В допълнение – повечето от почвените запаси на света са в задоволително, лошо или екстремно лошо състояние и са до голяма степен деградирали. Доброто състояние на почвата е от ключово значение за земеделието и за системата за производство на храна, ето защо почвите с добри качествени характеристики са жизненоважни за бъдещето на храната и земеделието.

В почвата се съдържат микронутриенти, вода, органика, които са от съществено значение за производството на храна. Така фермерите се превръщат в попечители на този ресурс, разчитата на него, но и имат силата да го защитят и да го използват по устойчив начин, отбелязват от Европейската комисия.

Устойчивостта и почвата

Устойчивото управление на природните ресурси се е превърнало в основа на земеделието, особено в условия, в които се борим с климатичните промени, стараем се да опазим биоразнообразието и околната среда.

Водата и почвата са основни ресурси, на които разчита селското стопанство и са тясно свързани, тъй като качеството и количеството на водата, използвана за земеделие, оказва влияние на почвата.

На европейско ниво Общата селскостопанска политика предоставя различни инструменти за устойчиво използване на почвата. Принципът на кръстосано съответствие свързва директните плащания с основните стандарти за околна среда, безопасност на храните, здраве на животните и растенията, хуманно отношение към животните и управление на земята по начин, който я поддържа в добро земеделско и екологично състояние. Затова има основни агроекологични мерки, чрез които устойчивото използване на почвения ресурс се насърчава. Накратко на фермерите се плаща, за да пазят почвата и другите ресурси, които използват.

Директните плащания, налични за земеделските стопани, са също свързани със съответствието с т.нар. зелени мерки. Тези мерки, които могат да са до 30% от директните плащания, изискват фермерите да диверсифицират културите, да поддържат постоянни пасища и да оставят 5% от обработваемата земя за екологично насочени площи. Така почвата остава в по-добро състояние, запазва се въглерода в нея и се защитава биоразнообразието.

земя почваОпазването на почвата е заложено и в Програмата за развитие на селските райони, финансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и управлявана от страните членки. Насърчаването на ресурсната ефективност и възстановяването и грижата за екосистемите, свързани със селското стопанство, са два от шестте ключови приоритета за развитие на селските райони. А почвата определено е съществена част от това.

Приложените мерки вече са доказали позитивното си въздействие. Скорошно проучване, проведено от Изследователския център на Европейската комисия, заключава, че между 2000 и 2010 г. степента на почвена ерозия е намаляла с 9% като цяло и с 20% в обработваемата земя.

Устойчивото използване на вода и почва върви ръка за ръка и ЕК инвестира в тази посока. Ангажиментът относно водата и земеделието е анонсиран през февруари 2017 г. с идеята да се повишат инвестициите и да се разпространи прилагането на най-добри практики за подобряване на устойчивото управление на водата в Европа. Сформиран е хъб за знания, свързан с водата и земеделието като до края на 2018 г. той трябва да оперира с пълния си капацитет. Целта на хъба е да свърже съществуващи информационни ресурси и нови знания. Той е под формата на интернет портал и ще бъде широко достъпен както за Европейската комисия, така и за администрациите на страните членки и заинтересованите лица.

Проучвания и иновации

Проучванията и иновациите също се фокусират върху управлението на почвите. Като част от програмата Хоризонт 2020 56 млн. евро са инвестирани в проекти, които се отнасят към управлението на почвите в периода 2014-2017. Например, проектът Soilcare е финансиран от програмата с принос на ЕС от близо 1 млн. евро. Целта му е да бъдат идентифицирани и изчислени системи за култури, които допринасят за подобряване на почвите. По него се  развиват агрономически техники за повишаване устойчивостта и доходността. В изчисленията се вземат предвид физически, социо-икономически и политически фактори. В рамките на новата работна програма на Хоризонт 2020 за периода 2018-2020, други 100 млн. ще бъдат инвестирани в проучвания, свързани с почвите.

Земеделското Европейско партньорство за иновации също е насочило дейността си в посока почви. Няколко фокусни групи, съставени от експерти, работят в областта на почвите директно и индиректно. Например една от тези групи е издала брошура „Органичните вещества в почвата имат значение“. В допълнение оперативни групи същземя напояване царевицао са ангажирани с този въпрос. Финансирана от ЕС оперативна група в Обединеното кралство е насочила дейността си към управление на покривните култури за подобряване биологията на почвата.

Бъдещето на ОСП и управлението на почвата

Настоящата Обща селскостопанска политика предлага различни инструменти за насърчаване устойчивото използване на почвения ресурс, справяне с климатичните промени и защитаване на околната среда.

Скорошно комюнике на ЕК за бъдещето на храната и фермерството посочва, че следващата ОСП ще цели по-насочен, амбициозен и гъвкав подход. Това трябва да позволи на страните членки да направят микс от задължителни и доброволни мерки, които да отговорят на екологичните и климатични цели, дефинирани на европейско ниво. Така инструментите да бъдат по-добре адаптирани за посрещане на нуждите на местно ниво и да отговорят в по-голяма степен на амбициозните цели на ЕС.

 

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА