Време е за пролетното пръскане при костилковите видове в градината

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Време е за пролетното пръскане при костилковите видове в градината. Мероприятието е изключително важно и необходимо, и не бива да бъде подценявано. Извършва се преди набъбването на пъпките.

Това подчерта доц. д-р А. Борисова от Института по земеделие в Кюстендил по време на среща със земеделски стопани. Доц. д-р Борисова изнесе лекция на тема „Борба с болести и неприятели по череша, слива и ябълка“.

Използването на съдържащите мед препарати е единствения начин да се справим с бактерийния пригор, каза още доц. д-р Борисова. Хубаво е към мед съдържащия препарат, който сте избрали, да се добави Адювант – емулсионен концентрат, който спомага действието на мед съдържащия препарат, като образува филм върху третираното растение. Учените от института са направили схема на препаратите, които може да се използват в необходимите концентрации. Следващото пръскане трябва да се направи преди цъфтежа.

Всяка година в началото на сезона институтът организира открит ден за добрите практики в овощарството. „Целта е стопаните да се запознаят с основните дейности, които е необходимо да извършват в своите овощни градини.“, каза за „Агрозона“ доц. д-р Илияна Кришкова, директор на научния институт. „Акцентът днес беше върху основните болести и неприятели при череша, ябълка и слива.“, допълни тя.

Учените на института запознаха земеделските производители с новите препарати, които са разрешени за употреба в градините. Различни видове присаждане при различните сортове представи зам. директорът на института доц. д-р Димитър Сотиров. Как да подрязваме ябълковите дръвчета в градини, където влизат машини и в градини, чиито стопани изпитват трудности с намирането на работна ръка – това беше също част демонстрациите. Учените показаха още резитба при черешата, както и правилата за торене.

Тази година стартира прием по подмярка 6.3 „Стартова помощ за малки земеделски стопанства“, припомни Светослава Йорданова, младши експерт към Национална служба за съвети в земеделието. Икономическият размер на стопанството трябва да бъде между 2 000 евро и 7 999 евро, което означава между 5 дка и 11 дка костилкови овощни насаждения, а ако са семкови, трябва да са по-големи площи. Стопаните трябва да имат 33 % доход от земеделска дейност от предходната година, което се изчислява на базата на общия доход на стопанина.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА