Враговете на пчелите – кой заплашва медоносните насекоми?

Диляна Сувариева
Диляна Сувариева
4 Минути

Враговете на пчелите често стават проблем за всеки пчелин. Заради тяхното вредно въздействие състоянието на кошера се влошава, количеството мед намалява, а често са и причина за смъртта им. За да се избегне всичко това е необходимо постоянно да се наблюдават кошерите и да се следи за появата на опасни врагове.  Това най- често са други насекоми, птици и животни.

Вредители на пчелите сред насекомите

Въздействието върху пчелите от други насекоми се проявява по различен начин. Някой от тях се фокусират върху унищожаването на кошерите, а други от тях предпочитат да се хранят с медоносните животинки.

Основните представители на враговете на пчелите сред насекомите са осите и стършелите.

Мнозина смятат, че осите и стършелите са близки роднини на пчелите. Това е вярно, но този вид насекоми принадлежат към неприятелите. Поради по- големия си размер и сила те често атакуват далечните си братя, отнемат меда и го изяждат с удоволствие.

Други насекоми, които спадат към групата на вредителите на пчелите са мравките. Те почти винаги се намират в близост до кошерите като редовно ги ограбват. Разбира се основната цел на мравките е медът, но в много от случаите те атакуват и ларвите на пчелите.

Истинско главоболие за пчеларите се оказва восъчните молци. Те поставят яйца от ларвите си в кошерите и в резултат на това меденият восък започва да се влошава. Това води и до сериозни заболявания при пчелите.

Смъртта на пчелите често е резултат не само от нападение от другите насекоми. Птиците също спадат  към графата на враговете. Не всички видове предпочитат да ловуват пчели, но едни от най- големите вреди се причиняват от птици. Сред тях най- опасни за пчелите се окозват европейския пчелояд.

Пчелоядът може да убива близо 1000 насекоми дневно. Тези птици ловуват на стада и атакуват пчелите , унищожавайки ги в големи количества.

Сред животинския свят също има вредители на пчелите. Някой ги изяждат, други развалят кошерите, а трети носят различни болести.

Мишките например могат да гризат кошерите и по-този начин да нарушат климатични баланс в тях. Освен това те разнасят различни вируси и инфекции.

През нощта пчелите също могат да бъдат в опасност. Животните, които ловят пчелите най-често в тъмното са таралежите. За гущерите медоносните насекоми са основна им храна. В деня животното може да унищожи няколко дузина пчели. Гущерът най- често чака насекомото за засада в момента, когато се върне от събиране на мед.

Мерки за борба с враговете

Пчелите са едни от поддръжниците на света. Те помагат за запазване на биоразнообразието и тяхното унищожаване би се отразило отрицателно на човечеството. В този случай, за да се предотвратят тежките последствия, се препоръчва да се борим с паразитите. Няма значение кои представители атакуват кошера, защото методите за борба са приблизително еднакви.

Пчеларят трябва винаги да следи състоянието на кошерите. Добре е профилактично да се прави инспекция около мястото където са поставени кошерите за наличието на вражески дупки, гнезда и пр. Ако бъдат открити такива се препоръчва те незабавно да бъдат премахнати. Птиците например могат да бъдат прогонени с препарирани животни или т.нар. плашило.

Мръсотията и влагата също привличат паразитите. Поради тази причина е важно да се проверява вътрешното състояние на кошерите и да се следи хигиената в тях. Ако се установят неизправности или следи от вредители, трябва незабавно да се вземат мерки за решаване на проблема.

 

 

Диляна Сувариева учи журналистика в УНСС. Тепърва започва да изгражда професионалния си опит в нашия сектор. Ресорите, с които работи са пчеларство, производство на плодове и зеленчуци. Има интерес и в темите туризъм, околна среда и храни.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА