Войната взриви цените на пшеницата и царевицата

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Ценова експлозия, това донесе войната в Европа още първия ден. Цените на пшеницата се покачват до 330 евро, на царевицата до 303 евро.

Цените на пшеницата се покачиха до малко под 290 евро/т на европейския пазар в сряда, а вчера достигнаха 330 евро/т. Всички други видове зърнени и маслодайни култури също поскъпват.

В САЩ цените на пшеницата и соята се качиха до нови деветгодишни максимуми. В четвъртък акциите се покачиха с двуцифрени стойности в предпазарната търговия на фона на ескалиращата криза в Украйна . Цените в САЩ и Европа се покачват до нови рекорди.

Войната в Украйна поражда опасения сред големите вносители относно доставките на пшеница, където Украйна е седмият по големина производител в света и петият по големина износител. Русия е на първо място в света по обем на изнесена пшеница . „Геополитическата ескалация през последните няколко дни значително увеличи риска от по-нататъшно разширяване на дисбалансите на стоковите пазари“, пишат анализатори на JP Morgan commodities.

„Като се има предвид значителното влияние на Русия върху тези пазари, може да станем свидетели на продължителен период на засилено геополитическо напрежение и високи рискови премии за всички стоки“, добавят те.

В случая с пшеницата инвеститорите търсят алтернативни покупки – например от Западна Европа поради страх от забавяне или прекъсване на доставката. Също така в източните региони на Украйна, които са в основата на напрежението, има много „производители на слънчоглед и пшеница“, казва анализатор на US Commodities.

Логистиката и търговията са нарушени

Тъй като на Русия и Украйна се падат около 29% от световния износ на пшеница, 19% от световните доставки на царевица и 80% от световния износ на слънчогледово масло, търговците се опасяват, че военен ангажимент сериозно ще попречи на световната търговия и може да предизвика бум на търсенето от вносителите за осигуряване на доставки заменят тези, идващи преди от Черноморския регион.

„Напрежението между Русия и Украйна изостри рисковете за доставките за световния пазар“, казват анализатори и очакват износът на пшеница от Европейския съюз да се увеличи значително. Русия спря движението на търговски кораби в Азовско море до по-нататъшно нареждане, но запази черноморските си пристанища отворени за корабоплаване, съобщават търговците на зърно, след като новината за атаката на Русия срещу Украйна разтърси пазарите.

Украйна мобилизира резервистите си в сряда и поиска своите граждани да напуснат Русия. „Страхът от въоръжен конфликт, блокиращ украинската логистика, беше реален, както сега е очевидно. Сега световният пазар е откъснат от важен източник на селскостопански суровини“, се казва в прессъобщение на компанията Agritel. Нейният директор Мишел Портие отбелязва, че “Украйна излиза от рекордна кампания в производството на зърно и слънчоглед” и че “тази година страната се нарежда на седмо място сред производителите на царевица и пшеница и на първо място сред производителите на слънчоглед в света” . Въпреки това, продължава Портие, “мястото на Украйна в износа е много по-важно.”

Цените на зърното в Русия се сринаха

Геополитическата криза представлява сериозна заплаха за нарушаване на логистичните потоци в Черно море и може да проправи пътя за мащабни икономически санкции срещу Русия. Обратно, експортните цени в Русия паднаха бързо през последните седмици, падайки до най-ниското си ниво от почти шест месеца.

Войната и икономическите санкции, наложени на Москва от Европейския съюз и Съединените щати, създават голяма несигурност за пазарите, особено селскостопанските. Пшеница, царевица, енергетика – тези сектори са силно засегнати. На 22 февруари Европейският съюз и САЩ вече взеха решение за икономически санкции. Те могат да бъдат под формата на конфискация на активите на руски олигарси, забрана на Swift, международната платежна система, използвана за извършване на сигурни транзакции за 200 държави, и намаляване на достъпа на Русия до долара.

От своя страна Германия спря проекта за газопровод “Северен поток 2”, който има за цел да транспортира руски газ до Европа. Страната има най-много търговски отношения с Русия в рамките на Европейския съюз.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА