Включването на бубарството в селекционни програми проучват учени

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

От Научния център по бубарство Враца ще анализират местните породи буби и сортовете черница в рамките на международен проект

Научен център по бубарство (НЦБ) – Враца към Селскостопанска академия е активен участник в проект „Advocating the Role of silk Art and Cultural heritage at National and European scale“ ARACNE, финансиран по „Call: HORIZON-CL2-2022-HERITAGE-01-02 — Europe’s cultural heritage and arts – promoting our values at home and abroad“ на Европейската комисия, съобщават от Селскостопанска академия (ССА). Застъпване на ролята на коприненото изкуство и културното наследство в национален и европейски мащаб“ ARACNE, финансиран по „Покана: HORIZON-CL2-2022-HERITAGE-01-02 — Културното наследство и изкуствата на Европа – популяризиране на нашите ценности у дома и в чужбина по Рамковата програма за научни изследвания и иновации на ЕС „Хоризонт Европа“.
През 2022 г. консорциум, съставен от 14 организации от 7 страни – Италия, България, Испания, Франция, Грузия, Гърция и Словения, подготви и предложи за финансиране. Проектът беше одобрен, като за участието на НЦБ-Враца е предвиден бюджет в размер на 149 125 Евро. Международен координатор на проекта е Научният институт по бубарство в гр. Падуа, Италия.
Проектът е тригодишен и главните му цели са проучване на европейското културно и научно наследство в областта на бубарството и естествената коприна, с цел неговото използване за възраждането на подотрасъла.
Участието на НЦБ-Враца ще бъде фокусирано главно в провеждане на научноизследователска работа по отношение някои местни породи буби и сортове черници и осигуряване възможностите за тяхното включване в селекционните програми. Другият аспект в дейността на Научният институт по бубарство по проекта ще е проучване на историята на копринарството в България.
На 6 и 7 март 2023 г. в гр. Падуа ще бъде проведена първата среща на участниците в проекта, в която ще участва и проф. д-р Паномир Ценов – директор на НЦБ-Враца и национален координатор по проекта, казват още от ССА.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА