Вижте как се формира цената на горивата в България

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Първият и основен компонент в крайната цена на горивата е производствената себестойност. Тази цифра е пряко свързана с нивата, на които се търгува суровият петрол и задължителният биокомпонент. Според ставките на Лукойл те съставляват близо 35% от цената на крайния продукт.

На второ място е акцизът. Той е фиксирана сума на 1000 литра гориво, като на литър излиза 0,65 лева. Държавата няма много опции да влияе на този компонент, защото е задължена да спазва европейските стандарти. В момента акцизът в България е фиксиран на минимума за ЕС и единствената посока, в която може да се променя, е нагоре, информира “Марица”.

Третият компонент е надценката на търговците. В нея се включват и транспортните разходи, амортизационните отчисления за изградени обекти, наеми, разходите за заплати и осигуровки на персонала, трудова медицина, работно облекло, консумативи и т.н.

Последният компонент е задължителният данък добавена стойност (ДДС), който е фиксиран на 20%. Това води до една проста закономерност – колкото е по-висока сумата от предните компоненти, толкова по-голяма е и крайната стойност на дължимото ДДС. Спокойно може да кажем, че почти 50% от крайната продажна цена на горивата отива в бюджета на държавата.

Тук отново идва въпросът, щом в България стойностите на акциза върху горивата са едни от най-ниските в Европа, как тогава се получава така, че крайните цени на дребно са едни от най-високите. Остава отворен и казусът доколко тази единна европейска регулация е ефективна, при положение че в Полша (акцизът там, също като в България, е на долната граница) минималната работна заплата е 503 евро, а в България – 261 евро. Това прави крайните цени на бензина и дизела в двете държави много близки, но равнището в доходите прави разликата. Така дизелът за 2,40 лв. в Полша е „евтин”, но същата цена за България го прави „скъп”.

В Румъния например горивата са с 10 стотинки по-скъпи към момента, но техният акциз е с около 30 стотинки по-висок от нашия. Така там, като се махнат акцизът и ДДС (в размер на 22%), се оказва, че парите, които отиват при производителите и дистрибуторите, са по-малко от тези в България.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА