Високите цени на продуктите за растителна защита – следващия проблем на фермерите

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

Цените на продуктите за растителна защита се покачват рязко по целия свят. Подобно на торовете, има огромни проблеми с производството и доставката в редица региони и ситуацията може да се влоши

Цените на пестицидите се покачват рязко във всички важни търговски центрове. След експлозията на цените на торовете – препаратите за растителна защита стават следващият проблем за фермерите.Китай, най-големият износител в света на хербициди, фунгициди и инсектициди , отчете най-високите експортни цени за важните продукти за растителна защита от 10 години насам и тенденцията продължава да се повишава. Подобни доклади идват от САЩ, където германският производител Bayer AG е един от най -големите доставчици на средства за защита на културите. Земеделските производители очевидно ще трябва да очакват недостиг на селскостопански химикали , покачване на цените и недостиг за по-дълъг период от време, казват представители на индустрията и търговци.

Причините са прекъснатите вериги за доставки, много високите транспортни разходи и значителни логистични проблеми. Към това се добавят рязко покачващите се цени на енергията, недостигът на работна ръка и ниските запаси. Някои компании отчитат десетократно увеличение на разходите за превоз. Взети заедно, тези проблеми затрудняват доставките, повишават цените и правят веригата за доставки особено податлива на най-малките смущения.

Почти цялата гъвкавост във веригата на доставки е изчезнала, каза Сам Тейлър, изпълнителен директор на RaboResearch, пред американската онлайн медия DNT. Това означава, че всяко малко смущение – промяна на реколтата, силна буря, фабричен отказ – ще има необичайно големи каскадни ефекти . „Всичко, което не е повлияло на веригата за доставки в миналото, сега влиза в сила незабавно поради големите закъснения, които са се натрупали“, казва Тейлър.

Цените на глифозата в Китай се покачват до 10-годишен връх

В Китай производството на селскостопански химикали отново беше масово нарушено в средата на септември, каза Тейлър. Новите екологични разпоредби на китайското правителство принудиха провинция Юнан да намали производството на фосфор до 10% от нормалния капацитет до декември. Въпреки това, между 40% и 45% от китайското производство на жълт фосфор се произвежда в провинция Юнан, която отива за производство на готови фосфати и глифозат, каза Тейлър, цитиран от аgrarheute.com.

Затегнатите екологични разпоредби на Китай при подготовката за Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г. вероятно ще доведат до ограничения върху глобалните доставки на растителни химикали, каза Тейлър.

Освен това Bayer Crop Science, най-големият производител в САЩ на глифозат и други агрохимикали, имаше производствени проблеми поради последиците от урагана Ида. Прекъсването на доставките върна цената на глифозата в САЩ до много високото ниво от 2008 г. Това означава, че трябва да се плащат цени от 9 000 USD за тон до 10 000 USD за тон франко завода (EXW) – това все още е малко повече отколкото при китайските доставчици.

В Китай цените на глифозата за последно бяха между 8 000 и 9 000 долара за тон – на най-високото си ниво от 10 години. Цените на хербицида глуфозинат, който става все по -важен в международен план, също се взривиха в Китай. През септември глюфосинатът се продаваше франко завода за малко под 46 500 долара за тон – това е почти два пъти по-високи цени от началото на годината.

Цените на фунгицидите и инсектицидите се повишиха по същия ясен начин: Трифлоксистробин (фунгицид) струва около 87 000 USD за тон, а имидаклоприд (инсектицид) струва около 24 000 USD на тон.

Цените могат да продължат да растат до 2022 г. , очаква се недостиг

Поради продължаващата несигурност в китайското производство, се очаква цените на глифозат, глуфизинат и други продукти за защита на културите да продължат да се покачват през следващите шест месеца. В резултат на това цените на агрохимикалите и торовете почти сигурно ще останат много високи през сезон 2022 г. и вероятно ще продължат да се покачват.

„Мисля, че фермерите трябва да са наясно с недостига – имаше липса на няколко активни съставки в миналото, но сега може да има големи проблеми с доставките през следващата година и те да повлияят на решенията на фермерите относно отглеждането и земеделските практики“, казват от Rabobank. Земеделските производители и техните съветници по културите в САЩ вече се борят със значителен недостиг на глифозат, като се изготвят планове за борба с плевелите, които вече не съдържат най-широко използвания хербицид в страната.

Цените ще отразяват този недостиг. Освен недостига на продукти и скъпите товари, фермерите и компаниите се борят и с по-строгите регулаторни изисквания и изисквания за използване на химическите средства. Всички тези проблеми карат много фермери да се опитват да предплатят за химикали, за да осигурят доставките си.

Предплащанията не гарантират стоката

Земеделските производители, които плащат предварително поради бъдещи споразумения за доставка, трябва внимателно да прегледат договорите си за клаузи за “форсмажорни обстоятелства”, които позволяват на компаниите да се оттеглят поради непредвидени изключителни обстоятелства – нещо, което се случва все по-често напоследък, казва анализаторът на Rabobank. Търговците в САЩ също казват, че предплащанията (в момента) не гарантират доставки. Поради това много фермери плащат за химикали само за продукти, които са физически достъпни или които се доставят незабавно.

Анализаторите на Rabobank смятат, че веригите за доставки ще се нуждаят от поне още година-две, за да се възстановят – дотогава се очакват продължаващи проблеми. Някои анализатори също се опасяват, че цените на селскостопанските химикали и торове няма да се „нормализират“ за дълго време.

В резултат на това развитие, фермерите – особено в САЩ – купуват семената и агрохимикалите, от които се нуждаят много по-рано, отколкото през предходните години, за да осигурят доставки за следващия сезон на фона на продължаващите проблеми на глобалната верига за доставки, каза Лиъм Кондън, САЩ – мениджър на Bayer AG .

Bayer беше принуден да затвори завода си в Луизиана, след като ураганът Ида удари в края на август, изостряйки проблемите с логистиката и веригата за доставки. Относно по-нататъшното развитие на цените на агрохимикалите, Кондън каза: „Нашата стратегия винаги е била ясно да предаваме инфлацията на пазара.“ В превод това означава: по-нататъшно повишаване на цените за фермерите.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА