Ветеринарната гимназия в Добрич с приятели във Франция, Белгия и Швеция

Златко Златков
Златко Златков
8 Минути

Професионалната гимназия по ветеринарна медицина “Проф. д-р Г. Павлов” в Добрич навършва 50 години. Над половината от дипломиралите се продължават обучението си в Тракийския университет в Стара Загора, Лесотехническия в София, както и Хранително-вкусовия университет в Пловдив. Повечето ветеринари в региона и съседните области са завършили добричката гимназия. „В училището се учи на латински още от 9-ти клас“, разказва директорът д-р Светла Тодорова. Във него се обучават младежи и девойки от Добрич, Варна, Шумен, Разград и Търговище. Гимназията работи по различни европейски проекти и има контакти и приятели в много европейски страни, но е най-популярна във Франция, Белгия и Швеция.

Материал на Георги Джендов, сп. Агрозона, Май 2013 г.

Великденски люлки и гергьовски агнета

Празниците по юбилея ще започнат още през май с тържества с великденски люлки и гергьовски агнета. Децата изпълняват и пресъздават всички традиции и обичаи, характерни за региона, като по този начин ги съхраняват. Създадена е и точкова система за оценка на подготовката, като учениците, които се представят най-добре и съберат най-много точки, се изпращат на екскурзия в Сребърна, Калиакра, Варна и т.н. Инициативата е на директора, а за нейна изненада децата са приели идеята радушно и присърце.

Как да разработим ферма?

Училището работи по програма „Учебна компания”, по която децата учат как се създава и разработва фирма. Те са избрали да се занимават с калифорнийски червеи. Като част от програмата се представя икономическа обосновка, каква дейност се извършва и се оценява крайният продукт. Освен, че произвеждат тор, чрез проекта децата отглеждат и цветя – зюмбюли и нарциси, които продават. По този начин те активно работят с финансови средства, като накрая на годината си разпределят дивиденти, което допълнително ги стимулира. Много от възпитаниците, след завършване на образованието си, кандидатстват по „Млад фермер” и се реализират в земеделието.

Помещения за настаняване и обучение

В момента в гимназията преподават 14 учители. Учениците са 139 – 70 момичета и 69 момчета. За съжаление училището не разполага с общежитие и част от учениците са настанени в общинско такова. Това е сериозен проблем, тъй като над 50% от тях не са от града, а 24% са дори от други области. От гимназията са направили предложение за изграждане на сграда, в която да настаняват децата от други градове, но не е било отпуснато финансиране. Това отблъсква много желаещи да учат ветеринарна медицина, които нямат финансовата възможност да плащат за квартира.

Училището е оборудвало 2 компютърни кабинета и зала с 60 седящи места за презентации със собствени средства и дарения. Освен това в гимназията има още 28 учебни кабинета, 5 специализирани лаборатории, видеозала, кабинет по чуждоезиково обучение, физкултурен салон, фитнес зала, учебно-опитна база с 2 кабинета, манипулационна, помещения за отглеждане на различни видове селскостопански животни. Със средства по различни програми е попълнена  библиотеката – с най-новите научни трудове, учебници, списания и всичко, което може да е полезно за учениците.

Опитът говори и учи

100 годишни семейни стопанства

Д-р Тодорова разказва за земеделието в страните, с които си партнира управляваното от нея училище и прави съпоставка между правилата и начина на работа там и у нас. В Белгия например, семейните ферми са с над 100 годишна история, казва тя. Там земята не се разпокъсва между наследниците и това е регулирано законодателно. Наследникът, който желае да се занимава със земеделие, откупува дела на своите братя и сестри. Според директорката на половин вековната гимназия, в България няма семейно фермерство, защото растениевъдството не е обвързано с животновъдството. Това е предпоставка за силно развитие едва на няколко отрасъла, докато останалите изчезват.

Знания за семейния бизнес

Във Франция, Белгия и Швеция няма окрупняване на имотите, като при нас. Обикновено едно семейство обработва от 800 до 1000 дка. В тамошните училища отношението на децата към образованието е различно. За тях е ясно, че когато завършат училище, ще вложат знанията си в семейния бизнес, в семейната ферма, и затова дават всичко от себе си. Още като ученици знаят какво ще правят след като завършат. Прави впечатление, че едно семейство само отглежда например над 150 дойни животни и 200 свине майки. Децата са на различна възраст – ученици и студенти, но се включват в даден период от време във всяка дейност. Освен това, законодателство е такова, че всяко семейство може да представи стоката си на пазара и като производител да реализира печалба. Според д-р Тодорова, при нас има твърде много изисквания и дребните фермери са обречени на фалит.

Отново за „Наредба 44”

Според директорката, законите ни са твърде строги и сами си поставяме твърде много ограничения. Подобен абсурд може да бъде даден за пример и в нейното училище. В учебната им база в квартал Рилци са се отглеждали много и различни животни, но заради една нова наредба, се е наложило да останат само кравите. Запазили са и 12 кошера с пчели. Става въпрос за Наредба 44. През 2011 г. е била приета промяна, според която в една и съща ферма не може да се отглеждат различни видове животни. А каква е ситуацията в европейските страни? Напълно различна – в базите на подобни училища на това в Добрич, се отглеждат говеда, крави, овце, коне, свине и т.н. „Българската наредба ограничава обучението на учениците, защото ги лишава от досег с различните животни“, категорична е д-р Тодорова.

Френските кюма

Д-р Тодорова споделя, че във Франция са много модерни сдруженията, наречени „кюма”. В тях се събират определен брой хора на местен принцип или обединени от общите си интереси, като на 3 години се избира председател. Така дребните земеделци съумяват да се окрупнят, да закупят обща техника, семена и торове на по-ниски цени и да бъдат рентабилни. Има строг ред, в който се използва техниката и всеки се съобразява с него. Така се стимулират и фермерите да четат, да внедряват иновации, да са по-добри от другите, но без да си пречат. Мнението на д-р Тодорова е, че ние българите поотделно сме слаби и не можем да отстояваме позициите и интересите си. В този смисъл трябва сериозно да преосмислим манталитета си и да осъзнаем че „Съединението прави силата”.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА