Венцислав Върбанов, БАХК: Не е ясно нито колко слънчоглед ще се прибере, нито с какво качество

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути
  • Според него за стопаните приемливо би било предложението на преработвателите на слънчоглед държавата да субсидира изкупуването на суровината от частните маслобойни

  • Да се удължи забраната за внос на земеделска продукция от Украйна, предлагат от Българската агрохранителна камара (БАХК)

Да се удължи забраната за внос на земеделска продукция от Украйна, предлагат от Българската агрохранителна камара (БАХК), като на този етап списъкът за продукти, за които да се отнася забраната все още е отворен, съобщи за Агрозона Венцислав Върбанов, председател на УС на БАХК. Очаква се отделните браншове да направят официални предложения да отделните стоки, които БАХК да включи в списъка. „Има проблем с млякото, с яйцата, с месото, с всичко има проблем. Всичко, което идва от Украйна, е на дъмпингови цени и подбива нашето производство, но изчакваме да видим какво ще бъде решението на Брюксел“, допълни още той. Забраната за внос изтича на 15 септември т.г.

Вчера след среща на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев с производителите и преработвателите на слънчоглед обяви, че България ще настоява забраната за внос на продукти от Украйна да се удължи до края на годината и да се отнася за слънчоглед, нерафинирано слънчогледово олио и сухо мляко.

Според Венцислав Върбанов, който е и председател на УС на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), ситуацията в страната по отношение на слънчогледа е много различна. „В някои райони няма никакви добиви, в други се хвалят, че имат добри резултати. Много е шарена картината, а прибирането на слънчогледа не е преполовено дори“, допълни още Върбанов. По думите му обаче прогнозите от реколта от 2 млн. тона слънчоглед може би няма да се сбъднат, тъй като те се отнасят за нормална за стопаните година. „Годината не е нормална. Ние не сме наясно нито колко слънчоглед ще се прибере, нито с какво качество. Първите проби бяха с много лошо качество, сега има някакво подобрение“, каза още Венцислав Върбанов.

Въпросът за осигуряването на обеми за съхранение на реколтата от слънчоглед не е бил поставян остро по време на срещата с министъра на земеделието и храните Кирил Вътев вчера, което говори, че повечето стопани ще се справят.

Върбанов прогнозира, че няма да има трудности и със съхранението на царевицата.

„Не може да има проблем с царевицата, с тези количества, които останаха на фона на складовите обеми, които има в страната, не може да има проблем. Някои колеги ще имат много сериозен проблем, свиха платната и се гласят да си сменят заниманието, защото просто фалират. При тези цени от 600-700 лв. за тон  слънчоглед при себестойност над 1000 лв. на тон, трябва добив от 500 кг/дка, за да ти излезе сметката“, допълни той. А към момента добивът е около 150 кг от дка.

Според Върбанов за стопаните е приемливо предложението на преработвателите на слънчоглед, което е дошло по време на вчерашната среща, да бъде осигурена субсидия от 200-300 лв. на тон от страна на държавата, а частните маслобойни да купят суровината на 700 лв. за тон. По думите му така стопаните поне ще покрият разходите си.

Среща по темата слънчоглед се очаква след 15 септември.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА