Важно: Пчелите трябва да бъдат затворени, когато се пръска срещу комари

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

От днес стартира масовото пръскане срещу комари в дунавските общини. Кампанията ще се извърши чрез авиационно третиране с цел масовото унищожаване на комарите и предотвратяване разпространението на болести по хората и животните в тези рискови региони. Това стана възможно след като вчера кабинетът реши да отпусне 2 млн. лева, за да борба с тази напаст.

На въпрос на “Агрозона” за опасностите, които крие третирането за пчелите, от Българската агенция по безопасност на храните отговориха, че препаратът, с който ще се третират площите срещу комари е с контактно действие. Ефектът на това действие се проявява само по време на пръскане, затова пчелите трябва да са затворени. Препаратът обаче не е опасен след прилагането му за медоносните насекоми, а само в момента на пръскането и няма отложено действие. Той не е опасен за бозайници и птици, уточниха още от БАБХ.

Засега обаче няма национален график за предстоящите пръскания, планирането ще се прави ден за ден и ще зависи от метеорологичните условия в регионите. Експертите от Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) ще бъдат в постоянна връзка с кметовете на населените места. Общините имат задължението да уведомяват пчеларите и всички, които може да бъдат засегнати, припомнят от хранителната агенция.

Самолетът, който ще пръска над град Козлодуй, ще излети днес в 19:15 часа от селскостопанската площадка във врачанското село Гложене. На площадката ще присъстват министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева и изпълнителният директор на Българска агенция по безопасност на храните д-р Дамян Илиев, съобщават от аграрното министерство.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА