В СЗДП: Открити са само два от предвидените 7 склада за дървесина

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Въпреки, че мярката е планирана и огласена от Министерство на земеделието, от ръководството на СЗДП споделят, че решението предвидените складове да не бъдат открити е съгласувано с МЗМ

В Северозападното държавно предприятие /СЗДП/ има два действащи склада – в Държавно горско стопанство – Ботевград и Държавно ловно стопанство – Витиня. Предстои разкриване и в Държавно горско стопанство – Видин преди началото на отоплителния сезон, заяви Веселин Нинов- директор на Северозападно държавно предприятие.
По план, на територията на СЗДП трябваше да бъдат открити общо 7 склада за снабдяване на населението с дървесина на по-ниски цени от ДГС Видин, ДГС Монтана, ДГС Враца, ДГС Ботевград, ДГС Плевен, ДГС Ловеч и ДГС Витиня. Мярката за откриване на складовете бе огласена още през февруари тази година, но не е ясно защо на територията на СЗДП все още по-голямата част от тях не функцонират.

Директорът на СЗДП: Преценихме, че на този етап повече складове на територията на нашите стопанства не е необходимо да се правят

Залцбург, Agrozona.bg“Преценихме, че на този етап повече складове на територията на нашите стопанство в Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ не е необходимо да се правят, тъй като просто организацията предразполага за доставка на дърва за огрев директно в домовете на хората. В крайна сметка интересът на хората и желанието на хората е да си получат дървата вкъщи и то на възможно най-добра цена. Складове се правят там, където това е необходимо, където инфраструктурата, ситуацията, го налага, а не бива да се правят самоцелно и просто трябва да има една наистина гъвкавост и сметка, мениджмънт в това нещо. Получихме разбиране от ръководството на министерството по този въпрос. Така че ние се стараем и правим максимална организация да се доставят дърва на хората вкъщи, но не е необходимо наистина да има складове навсякъде. Визирам малките населени места, отдалечените населени места, където обектите за дърводобив са близо до населените места. Там съвсем логично е, дървата от гората се докарват по най-краткия път до хората и така себестойността им е най-ниска, тъй като транспортът също е сериозен елемент от формирането на цената на дървата.”, каза Веселин Нинов – директор на СЗДП- Враца за БНР Варна.

Търсенето на дърва за огрев за предстоящия отоплителен сезон е в разгара си

На места в СЗДП се очаква 20-30% увеличени на продажбите спрямо миналата година. В момента на временен горски склад на СЗДП добити дърва са на крайна цена с ДДС между 70 и 80 лева. С транспортиране до домовете в зависимост от разстоянието цената е 100-130 лева. По-скъпи ще са дървата в складовете на горските стопанства, заради разходите за транспорт – ако на временен склад например, дървата струват 70 лева, в централния ще струват 90, а доставени вкъщи 110-115 лева, пояснява Нинов.

При повишено търсене, цената на дървата се покачва. Покачва се и заради по-високите разходи за добив на дървесина, цените на горивата, труда на работниците, които също искат по-високи заплати. Всичко това оскъпява добива на дървесина, а оттам и цената на дървата, обясни Веселин Нинов. Стопанствата имат и разходи по залесяване, които трябва да обезпечат със средства от продажбата на дървесина, плащат по-високи разходи за гориво за охрана на горите, за електроенергия.
“Идеята на тези складове е да се обезпечи наличие на дървесина. Тук не говорим толкова за цени, защото какво и да са – малко по-скъпи или малко по-евтини дървата си оставят доста по-евтин енергоносител от всички останали”, заключава Нинов.
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА