В сезона на грипа: Отгледайте си джинджифил у дома

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

През есента се вадят коренищата, за да ви донесат повече полза

Искате да си отгледате джинджифил в домашни условия? Всичко е възможно! Едните листа на джинджифила на високите и мощни стебла през лятото ще украсят стаята или балкона, а светложълтите коренчета, изкопани през есента, ще придадат неповторим аромат на празничните печива. Освен това джинджифилът има и други приложения. Той е прекрасна подправка в кулинарията, а напитките с него ще ви дадат мощен заряд от сили.

Джинджифилът е многогодишно растение от едноименното семейство. Той има дебели, хоризонтални, силно разклонени коренища, които са разположени близо до повърхността на земята. Стеблата могат да достигнат на височина до 1,5 м, едрите широки листа до 12 см на дължина плътно обхващат силните клонки. При отглеждането на джинджифил в домашни условия не може да се говори за цъфтеж, а  той е достатъчно невзрачен.

 

Съдът е плитък

Тъй като корените на джинджифила се разполагат близо до повърхността на земята, то и съдът за отглеждане на растението трябва да бъде недълбок и широк. Подходящи за джинджифила са широките вази или недълбоките, с височина до 15-20 см удължени сандъчета.

Земната смес е хранителна

За засаждането на джинджифила ще ви е нужна много хранителна смес, при това тя трябва да бъде водо- и въздухопроницаема. Можете да се възползвате от готова почвена смес или да си я приготвите сами от чимовка, листен компост и речен пясък в пропорция 1:2:1. В подготвения съд трябва да направите дренажен слой, състоящ се от два слоя: първият е от ситни камъчета; отгоре насипете речен пясък с дебелина 1-2 см.

Преди засаждането на коренищата е желателно да ги подържите 2-3 часа в розов разтвор на калиев перманганат. След това ги засадете на такава дълбочина, че почвата над тях да е около 2 см. Полейте обилно. След 1,5-2 седмици джинджифилът ще започне да се развива. Не забравяйте през цялото време да напоявате, като не допускате пресушаване на почвата. Важно е и да подхранвате от март до октомври на 10-12 дни с органични или биоторове. В началото на пролетта и лятото внасяйте повече азот, а от август заложете на калиевите торове.

 

Опръсквайте всеки ден

През цялата вегетация не забравяйте постоянно да опръсквате листата на джинджифила от двете страни, тъй като заради сухия въздух в стаята могат да засъхнат крайчетата им. Правете това сутрин и вечер.

Важно е и също да разрохквате почвата. Така тя ще се аерира по-добре, което влияе на нарастването на надземната част и на коренищата. Правете това ден след поливането на дълбочина до 1 см.

 

Приберете реколтата

В края на септември листата започват да завяхват. Трябва да съкратите поливането и да спрете опръскването. След като петурите пожълтеят напълно и започнат да капят, можете да пристъпите към прибирането на реколтата. Коренищата се очистват от остатъците почва, махат се всички придатъчни корени. В продължение на 2-3 дни се просушават на слънце или във фурната на минимална температура. Част от коренищата можете да оставите за посадъчен материал, като ги разделите на части и напудрите с дървени въглищаа.

Коренищата джинджифил се съхраняват в мазето, където температурата не пада под 2-4 градуса. Ако реколтата не е много голяма, тогава можете да използвате и хладилника, като опаковате парчетата в хартиен плик.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА