В САЩ торовете скочиха с 300%, най-големият производител изпитва недостиг на азот и калий

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Разходите за торове са близо 15% от общите разходи в американското селско стопанство и цените на торовете са проблем № 1

Икономисти от Бюрото на Федерацията на американските фермери публикуваха проучване за динамиката на цените на торовете в световния селскостопански гигант – САЩ.

„Американските фермери обсъждат рязко покачващите се цени на торовете и свързаните с тях рискове, включително дали торът ще бъде наличен изцяло през новата година. Като се има предвид, че разходите за торове представляват приблизително 15% от общите парични разходи в американското селскостопанско производство, цените на торовете са проблем № 1, който предизвиква загриженост за земеделските производители през периода на снабдяване през вегетационния сезон 2022“, се казва в доклада.

За съжаление, според докладите на фермерите в някои региони, цените на торовете са се увеличили с над 300%… Подобни покачвания на цените се наблюдаваха и по-рано – през 2008 г. През 12-те месеца, завършили през април 2008 г., цените на азота са се повишили с 32%, цените на фосфатите са се повишили с 93%, а цените на калия са се повишили със 100%. Цените останаха на това ниво през цялата 2009 г., след което паднаха, като в крайна сметка се върнаха към нивата отпреди 2007 г. до края на 2009 г.

По това време скокът на цените се дължеше основно на високото вътрешно и глобално търсене, ниските запаси от торове и неспособността на американската индустрия за торове да коригира нивата на производство. Този път действат същите фактори, но към тях са добавени и други, което увеличава несигурността.

Всички ключови хранителни вещества, използвани в основните редови култури в Съединените щати, азот (под формата на урея или течен азот), фосфор (диамониев фосфат – DAP и моноамониев фосфат – MAP) и калий – всички са тествани в различна степен на цена.

В сравнение със септември 2020 г. цените на всички основни хранителни вещества за културите в Съединените щати са се увеличили: амонякът се е повишил с повече от 210%; течният азот с повече от 159%; карбамидът със 155%; MAP със 125%; DAP е повече от 100%; и калиеви торове с повече от 134%.

 

Въпреки производството, вносът е нужен

Торовете са глобална стока, повлияна от множество пазарни фактори, какъвто е случаят с други стоки, търгувани на световния пазар. Приблизително 44% от всички торове се изнасят в друга държава – този фактор оказва неправомерно влияние върху цените на торовете, тъй като производството на торове зависи не само от това какво се случва по отношение на производството или от производствените разходи в тази страна, но и от ситуацията в страните до потребителите, от транспортните тарифи до крайната дестинация.

Съединените щати са третият по големина производител на торове в света, но все още се нуждае от внос и на трите хранителни вещества, особено на азот и калий, за да отговори напълно на търсенето. Това означава, че американските търговци на торове и американските производители са длъжни да плащат цената на световния пазар за торове и торове, плюс транспорт.

Шест култури „гълтат“ най-много торове

Две трети от световното търсене на торове се дължи главно на шест култури.

В световен мащаб царевицата представлява около 16% от търсенето на торове за селскостопански нужди, следвана от пшеницата, което представлява около 15% от световното търсене на торове.

За производството на ориз отиват 14% от световния дял на торове, следват плодовете – 9% и соята – 5%.

 

Прогнозите

Последната глобална прогноза за търсене на торове за фискалната 2019/20 г. запази очакванията на 189,9 милиона тона, но повиши очакванията за световното търсене на торове през фискалната 2020/21 г., нараствайки от 184,4 милиона тона до 193,5 милиона тона, което е по-високо от прогнозата за декември. Очакванията за последната фискална 2021/22 година се промениха от първоначалните прогнози от 189 милиона тона на 195,6 милиона тона, с увеличение от 3,5%.

Имайки предвид всички тези фактори, се очаква цените на торовете да останат високи през пролетта на 2022 г., което може да принуди някои фермери да засеят вместо царевица култури с по-ниска консумация на минерални торове като соя или пшеница.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама