В развитието на селските райони се залага на финансови инструменти, а не на цялост­на политика

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
8 Минути

Причи­ните за проблемите в развитието на селските райони в България са много и различни, но основната е, че все още подходът към селските райони е доста формален и е въпрос повече на финансови инструменти, а не на цялост­на и комплексна политика. Това се казва в анализ на доц. Божидар Димитров от Института по аграрна икономика, с който „Агрозона“ разполага. Предоставяме част от анализа по-долу, а целия текст може да прочетете в 70 брой на списание “Агрозона”:

cherga
Храната е част от културата в селските райони

Селските райони не само в България, но и навсякъде по света са важни, защото са част от културното и исто­рическо наследство на общностите и защото в тях се кон­центрира преобладаващата част от поземлените и други природни ресурси на държавите. Изчезването на селските райони ще доведе до загуба на културно и историческо наследство, ще ограничи разнообразието вътре в обще­ството, ще доведе до запустяване на тези територии и ще увеличи концентрацията в урбанистичните центрове, кое­то води след себе си до множество екологични и социални проблеми. Все още обаче у нас няма комплексна политика по съхранение и съживяване на селата.

Основната грижа за решаване на предизвикателствата в селските райони е оставена на ПРСР, докато проблемите са по-големи откол­кото са възможностите на Програмата. Обезлюдяването на селските райони е един от най-острите въпроси, като през 2015 г. в сравнение с 2000 г., населението на селски­те райони е намаляло с около 21%, при общо за страната около 12%. По отношение на безработицата, в преобла­даващо селските райони индексът на безработица се е увеличил от 7,4% до 12,5%, а в преобладаващо градските региони е намалял от 9,4% до 4,3%. Рискът от бедност в големите и по-малки градове намалява от 58% през 2007 г. на 39% през 2016 г., докато в селските райони намалява от 64% на 54% и по този начин различията между двата типа райони вместо да се стесняват се разрастват.

Земеделието отличава селските райони

В зависимост от дефиницията, която се прилага в Бълга­рия, са определени 231 селски общини, което е използвано от ПРСР, докато съгласно критериите на ЕК, които са на ниво област, са очертани 15 области като преобладаващо селски, 12 области се считат като междинни и само 1 об­ласт (София) е определена като преобладаващо градска. Изборът за работа на ниво област е сравнително удобно защото е налична статистическа информация, съществу­ват управленски структури и позволява правенето на по­литика. По същество обаче, работата по тези проблеми на такова ниво не е достатъчно целесъобразна заради вътрешнообластните различия и би било много ресурсоемко и със спорни ефекти при провеждане на по-окрупнена политика. На ниво община нещата стоят много по-добре, но тук се стига до информационната осигуреност и упра­вленските правомощия и капацитет на местните власти.

Това, което най-обичайно отличава развитието на сел­ските и градските райони, е именно земеделието, което е неразривно и изконно свързано с развитието на тези ра­йони. Неслучайно другият термин, използван в нашия език вместо земеделие, е селско стопанство, показващ естест­вената връзка между този сектор и селото. Използвайки европейската класификация за преобладаващо селски райони се вижда, че през 2014 г., земеделието съставля­ва 13% от икономиката на тези райони, докато средно за страната този процент е под 5%. Съвременните теории за развитие на селските райони поставят акцент върху моде­ла за развитие на тези райони, стъпил на естествените ре­сурси и техните силни страни, което да даде устойчивост на това развитие. Силните страни на селските райони са именно условията за правене на земеделие, природните ресурси и забележителности (вода, въздух, околно среда), туристическите възможности и културното наследство.

Земеделието е стълб за развитие

Земеделието е един от стълбовете около които трябва да се гради бъдещето развитие на селските райони. По­ради промените в производствената структура на наше­то земеделие в последните години много от проблемите в тези райони (висока безработица, ниски доходи, обезлюдяване) остават трудни за решаване. Развитието на едромащабно производство при участието на минимал­на работна сила не работи в посока на решаване на тези проблеми. В реалността се наблюдава т.нар. „парадокс на безработицата”, като селскостопанските производители се оплакват от липсата на работна сила, особено в сек­торите на животновъдството, градинарството и трайните насаждения, но в същото време се отчита висок процент на безработица в тези райони. Причината за това е, че тези производства търсят преобладаващо сезонни, непо­стоянно заети, а заплащането остава относително ниско. Заплащането на труда в земеделието е с 23% по-ниско отколкото в останалата част на икономиката за периода 2000-2015 г., което се дължи на ниската добавена стой­ност на единица площ и на заплащане в сектора съобра­зено със средните за района, страната и вида на труда.

Агрозона
Пълният анализ може да прочетете в 70 брой на списание “Агрозона”.

Изследванията показват, че съществува по-слаба корела­ция между факторния доход в стопанствата и заплащането на наетия труд в земеделието, което свидетелства за съ­ществуването на един по-голям пазар на труда в селските райони отколкото е този в земеделието. Безработицата в селските райони се оказва по-сложно понятие за обясне­ние, като промените при нея не могат да се обяснят само със заплащане на труда, образователно равнище, брой на активното население. Това е и втората част от формули­рания „парадокс на безработица” в селските райони, като необичайно онези фактори, които се очаква да повли­яят върху процесите на безработица не са така значими и съществена роля при промените в безработицата имат личностните решения. Те са свързани с очакванията за заплащане на труда от търсещите работа, по-скоро откол­кото абсолютния размер на предлаганото възнагражде­ние. По този начин повишението на заплащането на труда в земеделието може да реши до известна степен пробле­мите с безработицата в селските райони и с търсенето на работна ръка в него, а оттам и да повлияе положително върху останалите проблеми свързани с нивата на бедност, жизнения стандарт, трудовата миграция и др.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА