Последният доклад на USDA прогнозира промени в търговията със зърнени култури през сезон 2024/25 г., с акцент върху царевицата
Последният доклад за прогнозите за зърнени и маслодайни култури, публикуван от Министерството на земеделието на САЩ (USDA) на 10 април, очертава значителни тенденции за пазарната 2024/25 година. Акцентът пада върху очаквания ръст в глобалното производство на соя и повишения износ на царевица от Съединените щати, информират от Асоциация на свиневъдите в България.
Според доклада, световното производство на соя за новия сезон се очаква да достигне 420,6 млн. тона, което представлява увеличение от 6,1% спрямо предходния сезон. Този ръст се дължи основно на по-големите реколти в Южна Америка, където Бразилия и Аржентина се очаква да отчетат съответно 9,4% и 1,6% увеличение на производството. Съединените щати също се предвижда да увеличат производството си на соя с 4,9% до 118,8 млн. тона. В резултат на по-високото производство, световните крайни запаси от соя се очакват да нараснат с 6,2% до 122,5 млн. тона. Въпреки увеличения глобален добив, вносът на соя от Китай, най-големият световен потребител, се очаква да намалее леко с 2,7% до 109 млн. тона.
Графика: Pig333
За разлика от соята, световното производство на царевица се прогнозира да намалее с 1,2% до 1215,1 млн. тона.
Спад се очаква в производството на основни страни като САЩ (3,1%), Европейския съюз (4,3%) и Украйна (17,5%). Въпреки това, Бразилия се очаква да увеличи производството си на царевица с 5,9% до 126 млн. тона. Интересна тенденция се наблюдава при износа на царевица, където се прогнозира Съединените щати да увеличат значително своя дял с 11,2% до 64,8 млн. тона, превръщайки се във водещ износител. Световният износ на царевица като цяло се очаква да намалее с 2,4%. В областта на вноса, Китай се предвижда да намали драстично търсенето на вносна царевица с 65,8%, докато Европейският съюз се очаква да увеличи вноса си с 0,8%. Крайните запаси от царевица в световен мащаб се очакват да намалеят с 8,5%.
В обобщение, докладът на USDA очертава динамична картина на пазара на зърнени и маслодайни култури. Очакваното значително увеличение в глобалното производство на соя контрастира с лекия спад в производството на царевица. Същевременно, промените в експортните и импортните потоци, особено при царевицата, показват пренареждане на търговските отношения между основните играчи на световния пазар. Тези прогнози ще бъдат от ключово значение за участниците в агробизнеса при вземането на стратегически решения през предстоящия сезон.