Устойчиво произведените храни: а сега накъде?

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Късите вериги гарантират повече качество

Устойчивото производство на храни стана все по-модерен термин, с който много производители все още не са запознати. У нас този начин на получаване на нужните ни продукти все още е в процес на прохождане, но бъдещето чертае немалко трудности.

„Малките фермери са най-добрият пример за устойчиво производство на храни”, казва инж. Гергана Кабаиванова от Фондация „ЛокалФууд”. „Това са фермерите, които отглеждат продукцията си в собствено стопанство, след това я преработват, също на мястото, където произвеждат, и се стремят към затворен цикъл на производство, като я предлагат сами на фермерските пазари”, допълва тя. Това също може да се оцени като устойчиво, тъй като се съкращава веригата на производство и намалява емисиите на вредни излъчвания в природата и също така се пестят ресурси, които се ползват за производството на храни.

Сред важните факти, които допринасят за по-щадящото предлагане на храни е, че взаимоотношенията между потребителя и производителя са честни, тоест клиентът има пряк контакт с производителя и така може да се гради доверие, което също е признак за устойчиви отношения, за устойчив начин на търговия.

Гергана Кабаиванова, директни доставки, Agrozona.bg

Кризата спъна и този сектор

„Устойчивият начин на производство на храни бележи интерес, разширява се, но в момента кризата, която е в цялата икономика, доста спъна темпото на този интерес и може би ще мине време, за да се възстанови търсенето на това производство.”, коментира инж. Кабаиванова. Най-актуални са предлагането на основни, базови храни. Дори и клиентите, които регистрират повисоки финансови възможности и търсене на избрана храна, днес са се преориентирали към най-основното.

Фермерските пазари са един от основните канали за реализация на устойчиво произведени храни, но и те днес свиват предлагането. На пазарите за фермерски храни има по по-малък брой участници, а тези, които участват, са си намалили обема на продукция, защото се притесняват как ще го реализират. Спадът в продажбите и производството също е налице.

 

Местните храни пазят традициите

Местните храни са един от добрите примери за устойчиво производство, защото те се произвеждат локално и предлагането им е в рамките на местната общност. По този начин се минимизира въздействието върху околната среда,  а традицията остава жива, тъй като този вкус, който е наложен в самата общност, който е специфичен за местните хора, остава актуален. За да могат местните храни да привлекат повече градски хора към селата, един от начините да се популяризират е да участват кампанийно във фермерските пазари в големите градове. Другият начин е да предлагат продукцията си чрез директни продажби онлайн, но за целта те трябва да са регистрирани или като производства, или като домашни кухни към къщите за гости, разказва инж. Гергана Кабаиванова, един от организаторите на фермерски пазари и кулинарни обиколки из страната.

 

В добавка малко занаят

Когато говорим за занаятчийски храни, то тогава имаме налице производство, при което не винаги се влага продукт, който е произведен само от производителя, но пък се влага ръчна преработка и занаятчийска технология, за която човек е придобил специалност на заятчия. Често чрез начина на приготвяне на занаятчийските храни се запазват уникални традиции от различни региони на страната.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА