USDA: Световното производство на десертно грозде е спаднало до 22,1 млн. т

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Световното производство на десертно грозде е намаляло с 1,3 милиона тона до 22,1 милиона тона през сезон 2018/2019 година. От доклада на Министерството на земеделието на САЩ (USDA) става ясно, че свиването на добива се дължи на неблагоприятните климатични условия в Китай и Турция. При комшиите спада на доходността неизбежно ще доведе до намаляване на световните доставки. Турски производители са прибрали 1,9 милиона тона грозде, което е с 220 хил. тона по-малко от година по-рано, тъй като силните дъждове в Егейския регион през август 2018 г. са предизвикали значителни загуби. Това е довело до спад в експортните доставки с 36% до 180 хил. тона и ограничени доставки до най-големите за турските износители пазари в Русия и ЕС.

Според анализаторите на USDA обемът на производството на грозде в Китай е паднал с 1 милион тона до 9,5 милиона тона след априлските студове през 2018 г. Загубите се компенсират с внос от Индонезия и Перу, тъй като производителите от Тайланд и Виетнам също загубиха част от реколтата.

Европейското производство се възстановява

В Европа производството на грозде е увеличено с 100 хил. тона до 1,6 млн. тона. На първо място, увеличението на обемите се дължи на възстановяването на производството в Италия, където през 2017 г. лозята бяха пострадали от дъждове. Промяната в потребителското търсене към сортове без семена принуждава италианските гроздопроизводители да заменят съществуващите сортове. Износът на ЕС остава непроменен от 78 хил. тона, докато вносът през текущия сезон се е увеличил леко до 690 хил. тона за сметка на плодовете от Перу, които заменят намалените пратки от Турция и Египет.Според статистиката на американското министерство на земеделието производството на грозде в САЩ ще нарасне с 80 хиляди тона до 1 милион тона при благоприятни условия на отглеждане. Националната служба за селскостопанска статистика на Калифорния (NASS) също съобщи за увеличение на износа на грозде с 33 хиляди тона до 368 хиляди тона, тъй като доставките от Мексико и Азия са се увеличили.Суша удари чилийското производствоВ Чили добивът на лозя е намалял поради суша. Според последните оценки, реколтата е 875 хил. тона. Анализаторите отбелязват също, че нивото на износ на грозде от Чили е било най-ниското от сезон 2001/2002. – 660 хил. тона. За да запазят своя дял от американския пазар и да се конкурират с производителите от Перу, чилийските лозари преминават към по-популярни сортове. Въпреки това през последните 5 години делът на Чили в структурата на вноса в САЩ намаля от 65% на 51%.

Производството на грозде в Перу се оценява на 658 хиляди тона и има тенденция към по-нататъшен растеж, тъй като лозята се възстановяват след продължителни и силни дъждове през сезона 2017/2018. Износът се е увеличил с 37% до 380 хил. тона. Най-големите пазари за перуанските доставчици са страните от ЕС, където отива 25% от общия обем на износа.

Реколтата на гроздето в Индия е намаляла с 100 хил. тона до 2,7 млн. тона, тъй като късните дъждове са довели до отлагане на цъфтежа. Въпреки намаляването на резервите, експортните доставки от там нарасват до 205 хил. тона поради голямото търсене в Европа и Русия.

Според анализаторите на USDA руските производители са събрали 31 хил. тона трапезно грозде. Площите за отглеждане остават на същото ниво.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА