USDA очаква минимално увеличение на световното предлагане и търговията със зърнени и маслодайни култури за 2015/2016 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Очакванията за предлагането и търговията със зърнени и маслодайни култури за пазарната 2015/2016 в световен мащаб са за минимално увеличение. Съгласно предвижданията на Департамента по земеделие на САЩ (USDA) глобалното предлагане на пшеница ще бъде минимално по-високо. Общото производство на пшеница се предвижда да бъде 718,9 мил.тона, което е рекордно високо. Това се казва в доклада „Средносрочни предвиждания за развитието на избрани култури от сектор зърно и маслодайни култури“ изготвен от Центъра за икономически анализи на селското стопанство към Институт по аграрна икономика – София в асоциирано партньорство с Изследователски институт по храни и аграрна политика на Университета Мисури.

Производството в ЕС и други големи страни производители, като Индия, Русия и Украйна, обаче се предвижда да е по-ниско от миналогодишното. Увеличение се очаква на производството в Китай, Турция, Мароко, Австралия, Иран и Сирия. Търсенето на пшеница в световен мащаб през 2015/2016 също се очаква да е по- високо, дори и минимално, от миналогодишното.

По отношение на маслодайните култури, очаква се спад на производството в САЩ в сравнение с миналата година (2,6% по- малко), най-вече поради очакванията за по- малко производство на соя. Световното производство на маслодайни култури също се предвижда да бъде минимално по-ниско от миналогодишното.

По отношение на цените на международните пазари, очакванията за силна реколта в САЩ ще задържат цените на нивата от предходната година, като единствено при царевицата може да се очаква едно по-слабо увеличение. Причините за това са и в по- силният долар, което създава по-добри експортни условия за страните от ЕС, където междувременно цените ще бъдат по-високи.

 За поредна година се очаква понижение и в цената на соята, което идва от силното предлагане на соя, заради високата възвращаемост, която фермерите в Бразилия и САЩ генерират в последните години. Изненада има и при царевицата, където промените в политиката и намалението при използването на царевица за биоетанол в САЩ все още не довеждат до намаление в цените, които се за- държат в растяща посока, най-вече заради силното търсене на фураж от животновъдството.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА