Унищожаването на животински отпадъци и оборудването за дезинфекция – акцент в инвестициите по подмярката за биосигурност 5.1

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
8 Минути

Има засилен интерес към възможностите за инвестиции по подмярката за биосигурност 5.1. „Производителите вече избистрят своите идеи и събират оферти. За част от инвестициите, които искат да правят, е необходима подготовка по отношение на разрешителни, уведомления към РИОСВ и БАБХ. Но този процес вече се случва, в документацията по подмярката дори бяха направени промени, които обаче не бива да притесняват кандидатите, те са свързани с процедура по Закона за обществени поръчки. Заради по-голямото финансиране се правят чисто технически уточнения“, коментира Ивайло Тодоров, изпълнителен директор на „Агробизнес Консултинг“ ЕООД.

В резултат на обсъждането и изготвянето на насоките се получиха добри условия, които удовлетворяват производителите. Заложено е документът от РИОСВ за съгласуване на инвестиционните намерения да бъде предоставен на по-късен етап преди подписване на договорите, а не при подаване на проектите. Това е едно облекчение, от което ще се възползват всички кандидати, смята Тодоров. Известно е, че сроковете за съгласуване и получаване на документи от Министерството на околната среда и водите са доста дълги, някъде се изискват изменения в комплексните разрешителни, становище за необходимостта на оценка за въздействие на околната среда и др. Затова от бранша поискаха това отсрочване на документа и в крайна сметка е позволено той да бъде предоставен на по-късен етап.

Кандидатстване по електронната система ИСУН

Всички документи трябва да са сканирани и ще бъдат подавани онлайн в ИСУН. „Необходимо е бенефициентите да имат електронни подписи, но смятам, че повечето фермери и земеделски производители са наясно с това. Във времето на карантина повечето хора се снабдиха с електронни подписи. Няма нещо, което да е толкова притеснително, пък и в крайна сметка това е ангажимент на консултантите. Екипът на „Агробизнес консултинг“ ЕООД има голям опит със системата ИСУН. Във връзка с по-големия процент на субсидия, ще се наложи прилагането на ПМС 160 – публичната процедура за избор на изпълнители, за което също имаме дългогодишен опит.“

Той уточни, че по подмярка 5.1 могат да кандидатстват стопанства от секторите Свиневъдство, Птицевъдство и Дребен рогат добитък. „За всички трябва да е ясно, че допустимите инвестиции трябва да са единствено и само в посока на биосигурност: съхранение и дезинфекция на фуражите, съхранение и дезинфекция на оборските торове, пречистване и дезинфекция на питейната вода, физическа защита на обектите с огради и филтри за работниците; места и съоръжения за съхранение и изгаряне на животински трупове (инсинератори). Освен това са допустими разходи, свързани със системите за дезинфекция, арките, които се слагат на входовете на фермите, роботи за вътрешно почистване и дезинфекция, а не с хуманното отглеждане на животните, тоест с хранилни, поилки и т.н.“, съветва експертът.

„Съветвам кандидатите да внимават и да се обръщат към авторитетни консултанти с опит в прилагането на Програмата за развитие на селските райони, за да може да получат правилните съвети.

Много търговски фирми предлагат различни техники и оборудване, като ги представят за инвестиции за биосигурност, но кандидатите трябва да съгласуват тези инвестиции със своите консултанти, за да не им откажат проектите и да не изгубят парите, които са похарчили за подготовка.

Свиневъдните стопанства сред най-активните прасета свине Козлодуйци Аякс

Свиневъдите са доста активни в процеса на подготовка заради проблема с АЧС, но не по-малко заинтересовани са от сектор Птицевъдство, защото производителите в този подотрасъл пострадаха изключително много в годините от птичи грип, а някои огнища се активират отново. „Даде се възможност на този сектор, особено на водоплаващите, да изпълнят всички изисквания за биосигурност във фермите. Не е тайна, че оттам тръгват голяма част от проблемите. Сега те могат да се възползват от мярката и да направят всички инвестиции, които са необходими, така че да не застрашават себе си и останалите“, коментира изпълнителният директор на „Агробизнес Консултинг“.

Към момента интересът към инсинераторите е изключително голям. Причината за това е, че фермерите се притесняват от навлизането на екарисажни коли и движението на умрели животни между фермите. Това повишава риска от разпространението на болести. Всички, които искат да се изолират максимално, предпочитат да инвестират в инсинератори, защото те дават възможност труповете на животните да не излизат от стопанството. Инсинераторите елиминират опасността в стопанството да влизат външни превозни средства, които да прибират отпадъците.

Първият инсинератор от най-ново поколение, който е придружен с всички европейски сертификати, необходими за кандидатстване по подмярка 5.1, е закупен от фирма „Аякс-1“ в един от най-големите свинекомплекси на Балканите, който се намира в добричкото село Козлодуйци.

Собствениците изпревариха програмата и са направили покупката без помощ, защото им трябва неотложно. Но тъй като фермата е много голяма, може би ще се включи по програмата и с втори инсинератор.

„Повечето фермери бързат с инвестициите за биосигурност, защото проблемът с болестите не е отминал. Специално за сектор Свиневъдство има срок за завършването на всички инвестиции до месец септември 2020 година, за да получат подпомагането за хуманно отношение към животните. За целта е необходимо много внимателно да се избере подходът на кандидатстване, така че бенефициентите да имат възможност да започнат изпълнение на проектите веднага след самото кандидатстване. Това отново е работа на консултантите, които трябва да бъдат много прецизни в подготовката и управлението на проекта по подмярка 5.1.

При инсинераторите най-важен ще е сертификатът

Подмярка 5.1 е доста специфична, тук за пръв път се допускат инвестиции, които никога досега не са правени по мерките до момента. „Това е най-вече инвестицията в инсинератори. Те бяха доста желани от бранша и почти всички, които ще правят проект включват в своето инвестиционно намерение и инсинератор за изгаряне на умрелите животни. Тъй като унищожаването на животински трупове е изключение в законодателството на ЕС, има специален регламент, който касае точно този процес“, каза още Ивайло Тодоров. Аграрното министерство заложи в указанията по подмярка 5.1 изрично условие инсинераторите да отговарят на Регламент 10/69, който урежда тези инвестиции. В този документ е уточнено какви изисквания трябва да са изпълнени, колко време трябва да продължи изгарянето, при колко градуса точно трябва да работят, каква остатъчна пепел да има и т.н.

Ще бъдат финансирани само инсинератори, които отговарят на Регламента. „Това е много важно за хората, защото когато правят своето проучване за модела, марката и доставчика, които ще ползват, трябва да са сигурни, че ще разполагат със сертификатите, които и РИОСВ ще иска в последствие, както и БАБХ при регистрацията на тези инвестиции. Това е доста важно, защото почти всички, които се интересуват от инвестиция по 5.1 считат, че е необходимо да въведат такива съоръжения във фермите“, предупреди още той.

Искате да кандидатствате за финансиране по Подмярка 5.1?
Заявете консултация с експерт на “Агробизнес консултинг” ЕООД на [email protected]!


 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА