Украйна представи стъпки за постигане на глобална продоволствена сигурност

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Предлагат система от дългосрочни договори за доставка на продукти в страните, страдащи от недостиг на храни, и международен децентрализиран резерв от основни зърнени храни

Глобалната продоволствена сигурност и преодоляването на глада трябва да бъдат приоритети за света, а функционирането на глобалната хранителна система трябва да бъде защитено от ефектите на кризи и конфликти. Това заяви първият вицепремиер на Украйна – министърът на икономиката на Украйна Юлия Свириденко по време на срещата, посветена на изпълнението на Формула за мир, предложена от президента на Украйна Володимир Зеленски.

Юлия Свириденко акцентира върху проблемите на глобалната продоволствена сигурност. Тя подчерта, че агресията на Русия срещу Украйна се е отразила изключително негативно върху наличието на храна в света. От началото на мащабната инвазия броят на хората, страдащи от продоволствена несигурност, се е увеличил от 221 на 324 милиона. Дори страни, които не внасят украински храни, усещат влиянието на руската агресия – поради намаляване на храните на пазара и повишаване на цените.

България отново преговаря за лицензионния режим за внос от Украйна

Коридорът за зърно, който се превърна в междинно решение, достави значително количество храна, по-специално в Африка и Азия. Чрез инициативата „Зърно от Украйна“ повече от 170 000 тона зърно са изпратени от украински пристанища до Сомалия, Етиопия, Кения и Йемен. След спирането на зърненото споразумение пък чрез новия коридор към момента Украйна е изнесла 700 000 тона зърно на страни, нуждаещи се от храна. Следователно свободното и безопасно корабоплаване в Черно и Азовско море е критична точка за гарантиране на продоволствената сигурност.

„Резултатите, които искаме да постигнем, са корабоплаването в Черно море да стане безопасно и адекватно защитено, а морските пътища да бъдат разминирани. Общият транспортен капацитет на Украйна и съседните страни трябва да отразява обема на селскостопанските стоки, транспортирани от Украйна и региона към страните нетен вносител. Държавите нетни вносители трябва да имат достъп до храна чрез система от дългосрочни договори и регионални центрове, а транспортните и застрахователните разходи трябва да бъдат ефективни и да не оказват натиск върху световните цени. Възможностите за предоставяне на хранителна помощ на най-уязвимите потребители трябва да се увеличат, а броят на хората, страдащи от глад, трябва да намалее до нивата отпреди войната. И накрая, правилата за гарантиране на продоволствената сигурност трябва да бъдат отразени в международни правни документи“, каза Юлия Свириденко.

По думите й основните насоки на работа за постигане на целите са следните:

  • Създаване на международни гаранции за сигурност за непрекъснато снабдяване с храни от Черноморския басейн. Това направление включва по-специално осигуряването на противоракетни и противодронови боеприпаси, необходими за защита на пристанищната и логистичната инфраструктура в Украйна, разминиране на морските пътища в Черно море, необходимата застрахователна поддръжка за кораби и товари, транспортирани до и от украинските пристанища.
  • Стартиране на дългосрочна програма за увеличаване на капацитета на транспортните маршрути през ЕС и на първо място за подпомагане на развитието на хранителните доставки през Балтийския коридор. Става въпрос за осигуряване на оперативна съвместимост на транспортните системи, увеличаване на капацитета на контролно-пропускателните пунктове, капацитета на морските пристанища на Румъния, България, Гърция, Хърватия, Полша, Литва, Латвия и други крайбрежни държави за непрекъснат транспорт на селскостопански товари от Украйна и регион, допълнително опростяване на регулаторните процедури за преминаване на границата между Украйна и страните-членки на ЕС.
  • Гарантиране на сигурността на доставките на стоки за страните нетен вносител. Трябва да се създаде система от дългосрочни договори за доставка на продукти в страните, страдащи от недостиг на храни, и международен децентрализиран резерв от основни зърнени храни.
  • Укрепване на програмите за продоволствена сигурност, които помагат на най-уязвимите потребители. По-специално е необходимо да се увеличат доставките в рамките на инициативата „Зърно от Украйна“, която трябва да се превърне в модел за допълнителни усилия на страните износители за изкореняване на глада в света. Необходимо е също да се засили ролята на Черноморския регион в хуманитарната помощ в рамките на Световната продоволствена програма на ООН.

Земеделци сигнализират за внос на украински слънчоглед

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА