Украинците се хвалят с увеличена квота за пилешко, европейските производители негодуват

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Увеличаването на безмитните квоти за износ на птиче месо, главно пилешко месо, от Украйна в страни от ЕС е абсолютна победа за украинската страна. За това се похвалиха от Съюза на птицевъдите в Украйна. Процесът на преговори между Европейската комисия и украинското правителство продължи повече от година, а резултатът беше подписването на компромисно решение за увеличаване на основната квота за Украйна, която ще достигне 70 хиляди т, влесто досегашните 20 хил. тона. Въпреки негодуването на някои от местните производители, които считат че украинското правителство не се е справило с предизвикателството да защити продукцията на страната, специалистите смятат постигнатите споразумения между Украйна и ЕС като категорична победа, която чакат от 2014 г.

„Дълго и систематично работихме, за да гарантираме, че съществуващите квоти ще се преразглеждат в посока на увеличаването им“, казват от съюза. Този въпрос е повдигнат още през 2014 г., когато търговската част от споразумението за свободна търговия с ЕС едва е започвало да работи.

Чувствителен въпрос за европейските птицевъди

Въпросът за увеличаване на квотите обаче не намира разбиране от страна на Европейската комисия, тъй като това е твърде чувствителен продукт за европейския пазар. Ситуацията стана скандална през 2017г., когато украинците се възползваха от несъвършенство в договора с ЕС и започнаха да заливат Европа с пилешко месо с нулева ставка, което се промъкваше в общността под друг митнически код. Според организацията на птицевъдите обаче подобно твърдение е напълно неоснователно, тъй като решенията за класификация, издадени от митническите органи на няколко държави от ЕС, потвърждават, че украинските производители изнасят своите продукти под позиции „0207 13 70“ и „0207 14 70“.

Големият украински внос се отразява на всички европейски производители, а гласове на недоволство станаха все по-силни, след като се оказа, че украински мръвки се продават с етикет „Произведено в Украйна“, тъй като собственикът на голям консорциум има фабрики в Словакия и Холандия, където разфасова внесените без мито пилешки гърди, които са най-скъпата част от пилето.

Българското производство на пилешко месо е стабилно, но родните птицевъди трудно успяват да изнасят в чужбина. Експортираме само преработено пилешко месо, но не и цели пилета, уточни за Агрозона проф. Димитър Белоречков, изпълнителен директор на Съюза на птицевъдите в България. Наши производители пращат за Гърция месо, нанизано на шишове, предназначено за направата на гирос, както наричат там дюнера.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА