Учени откриха как работи катализаторът за разделяне на водата

Васил Русев
Васил Русев
1 Минути

Китайски и швейцарски учени разбраха защо откритият от тях катализатор може да разделя водата на водород и кислород.
Резултати им, публикувани в последния брой на „ACS Central Science”, показват, че катализаторът има „бифункционален механизъм” благодарение на съвместните действия на два фазово разделени компонента на желязото и никеловия оксид.

Сун Фан от шанхайския университет „Дзяотун” и Ху Сиели от лабораторията на Федералното политехническо училище в Лозана откриха никел-железния катализатор преди три години. Той е стабилен, лесен за синтезиране и отворен за промишлени приложения, но тогава те нямаха представа защо той е толкова активен и предизвиква реакция като отделянето на кислород, безспорно най-трудния процес при разделянето на водата, съобщава bulgarian.cri.cn.

Учените разкриха и уникалната структура на катализатора. Той е направен от нанокластери на две ковалентно свързани конструкции.

Определянето на идеалните материали, които могат да разделят водата, е дългогодишен проблем за учените по света, които полагат големи усилия за разработването на катализатор за разделянето на водата, който е от съществено значение за енергийната ефективност на реакцията.

Засега използването на водата като горивна клетка все още е само индустриално реализирано, но учените работят усилено за откриването на начин да превърнат научно-фантастичния сценарий в реалност.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА