Учени откриха ген на висококачествен див ориз

Златко Златков
Златко Златков
1 Минути

Изследователи са индентифицирали ген на див ориз, който е в състояние да абсорбира значително по-големи количества фосфор.

Проектът бе воден от Международния излседователски институт за ориз (МИИО) и заключенията от него бяха публикувани в научното списание „Нейчър”. Д-р Зигрид Хьор, главен изследовател на програмата, заяви: “Ударихме джакпота, откривайки PSTOL1 – основния ген, благодарение на който фосфорът се усвоя по-добре”

Чрез усвояването на хранителните вещества директно от почвата реколтата може да  предлага значително по-високо производство на ориз за бедните фермери в Азия, чиито почви са с ниско съдържание на фосфорни соли и не могат да си позволят достатъчно тор.

Източник: Agra Europe

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама