Учени обучават AI да открива болка при козите

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Системата, обучена и тествана върху 40 кози досега, има точност от 62 до 80%

Учени са разработили нов метод за оценка на болката при животните, използвайки изкуствен интелект. Чрез анализ на лицевото изражение на козите, компютърна програма може да определи дали животното изпитва болка. Това откритие е значимо, тъй като позволява на ветеринарите да предоставят по-добра грижа за своите пациенти и да подобрят благосъстоянието на животните, съобщи Phys.org.

Освен това, този подход може да бъде приложен и при други видове животни, както и при хора, които не могат да общуват вербално.

“Ако решим проблема при животните, можем да го решим и при децата и други невербални пациенти”, заяви Лудовика Киавачини, клиничен асистент и професор по анестезиология в Колежа по ветеринарна медицина на Университета във Флорида. Тя вижда в изследванията си на кози потенциала за революция в медицината.

Според нея, разбирайки как животните изразяват болка чрез лицевите си изражения, учените могат да разработят по-добри методи за диагностициране и лечение на болката при всички пациенти, особено при тези, които не могат да говорят, като малки пациенти и хора с увреждания. Чрез използване на изкуствен интелект, екипът на Киавачини е създал модел, който може да разпознава болката при козите.

“В едно проучване, публикувано в престижното научно списание Scientific Reports, изследователи са обучили AI да разпознава болка по лицевите изражения на козите.

Чрез анализ на голям набор от снимки, изкуственият интелект е успял да идентифицира с висока точност кои животни изпитват болка. Това откритие поставя началото на нова ера в изучаването на животинската болка и може да доведе до значителни подобрения в грижите за животните. Системата, обучена и тествана върху 40 кози досега, има точност от 62 до 80% при идентифициране на лица, изпитващи болка, в зависимост от това как учените са тествали модела.

“Това не е просто въпрос на хуманно отношение към животните”, заяви Киавачини.

“Ние също знаем, че животните, които изпитват болка, не наддават на тегло и са по-малко продуктивни. Фермерите стават все по-наясно с необходимостта да контролират острата и хроничната болка при стадата си.”

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама