Тютюнопроизводителите недоволстват от забавянето на изкупната кампания и заплашват с протести

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Компании и фирми бавят изкупуването на тютюна от крайния производител. Когато обаче продукцията бъде взета, тя все още ще бъде на изключително ниска цена. Това са основните проблеми, които откроиха тютюнопроизводителите в с. Абланица, предаде БТВ.

Те обявиха готовност за протести, гражданско неподчинение и блокади на магистрали дори. По думите на един от събралите се днес на площада в селото фирмите им предлагат по 5-6 лв на кг., а миналата година цената е била същата. „Искаме да се увеличи цената на тютюна. Това работим в Абланица всички. Всички са на полетата и са нещастни от тези цени”, заяви тя. От един низ тютюн, който се продава за около 10-12 лв. се правят поне 50 кутии. Преди дни земеделският министър проф. Димитър Греков заяви, че има уверение от прекупвачите, че ще активизират изкупуването между 2 и 6 януари догодина. Производителите обаче се оплакаха не толкова от фирмите, колкото от цените на държавата. „ Държавните цени са ниски. Една компания започна да купува на 6.40 средно и е смъкнала стойността до 4.30лв. средна цена”, обясниха те, посочвайки, че са на загуба и не могат да си покрият дори разходите по добива. „Станахме донори на тая държава, ние даваме, те нищо не ни дават”, коментира друг от протеста. И кметът на селото дойде да подкрепи съгражданите си на протеста. По думите му недоволството е разбираемо – предишни години до този период вече е бил изкупен тютюна или вече кампанията вече е започнала. „Това което знам е че фирмите ще започнат да изкупуват след 3 януари, но едва ли цената ще се вдигне”.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама