Проект: Тютюнопроизводителите ще получат de minimis. Вижте от какво ще зависи ставката

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

От Националната асоциация на тютюнопроизводителите НАТ 2010 са изпратили писмо до земеделския министър, в което настояват спешно да се проведе заседание на Консултативния съвет по тютюна към Министерството на земеделието. През стопанската 2021 г., както и останалите сектори тютюнопроизводителите също пострадаха от горещото лято, особено през юли и август, когато имаше липса на валежи.

“Заради сушата, която засегна сектора, а и поради увеличаване цената на енергийните ресурси (в това число горива, почти двойни са станали също така цените на торовете и препаратите), от Националната асоциация на тютюнопроизводителите НАТ – 2010 имаме няколко искания, първото от които е да се свика Консултативен съвет по тютюна, на който да се дебатират проблемите, коментира за Агрозона Цветан Филев, председател на НАТ 2010 и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн в ЕС- ELTI. България, ЕС, Agrozona.bg

След тримесечни дебати по проблемите на сектора, държавата е склонна да обезщети тютюнопроизводителите. Засега по неофициална информация се знае, че за да получат  финансиране по схемата de minimis, хората, отглеждащи тютюн ще трябва да са вписани в регистъра на тютюнопроизводителите за 2021 стопанска година. Това са стопаните, които са изпълнили законодателството и отглеждат регламентирано тютюн. Освен това ставката ще бъде определена на единица площ. В момента има регистрирани 3345 производители на тютюн за 2021 г. За сравнение към референтния период 2007-2009 г., спрямо който се получават национални доплащания, тютюнопроизводителите са били 42 000. Повече от 10 пъти са намалели нашите тютюнджии, но такава е картината в целия Европейски съюз.

През миналата седмица експерти от НАТ 2010 са направили обходи в областите Хасково, Пловдив и Благоевград в Южна България, както и в Североизточна България в областите Силистра, Разград и Шумен, от които става, все още само окомерно, че с 30% до 40% ще бъдат по-ниски добивите на декар в сравнение с предходната стопанска година. През 2020 г.  страната ни има общо производство около 7 500 тона от четирите сортови групи – двете ориенталски – Басми и Каба Кулак и едролистните – Бърлей и Виржиния.  “Смятам, че тази година ще се радваме, ако реколтата достигне 6 000 тона”, казва Филев, като уточнява, че точните цифри ще бъдат ясни след изкупната кампания, която ще стартира през ноември.

Освен това в дневния ред на Консултативния съвет трябва да влезе и точка, която разглежда мястото на тютюна в реформираната ОСП за периода 2023-2027 година, става ясно от документът, подписан от Филев. Междувременно вече е ясна и датата на съвета, който ще бъде видеоконферентен – 13 октомври, тъй като от МЗХГ са реагирали бързо, става ясно от думите му.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА