Дългосрочната ваксинация намалява риска от инфекция във ваксинираните стада говеда, е основният извод от Оценка на ефективността на ваксиниране на прицелни животни (говеда, овце и кози) като мярка за контрол и ерадикация на заболяването Ку-треска, проведена от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) по поръчка на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). От разгледаните три сценария за провеждане на ваксинация при говеда – ваксиниране на цялото стадо в продължение на 10 години, ваксиниране на цялото стадо в продължение на 3 години и ваксиниране само на юниците за 10 години се доказва, че първият вариант е най-ефективен.
Поради важността й както за здравето на животните, така и за общественото здраве, контролът на тази инфекция е от решаващо значение. Следователно, всяка контролна мярка, водеща до намаляване на разпространението на животни излъчители и излъчения в околната среда бактериален товар е ключов момент за ограничаване, както на разпространението на инфекцията при преживните животни, така и на зоонозния риск, казват още от ЦОРХВ.
Според изследванията обаче, ваксинацията е най-ефективна, когато се прави в незаразени с бактерията, причиняваща Ку-треска, стада. При заразените стада ваксинацията трябва да се прилага при почти всички предполагаемо възприемчиви животни, т.е. поне юници.
Ваксинацията на млечните крави трябва да се извършва, когато вътре в стадото инфекцията все още не се е разпространила широко.
При млечните кози и овци ваксинацията е ефективна за бързо намаляване на разпространението на бактерията в стадото и е в състояние да предотврати и контролира огнищата на Ку-треска във фермите, се казва още в анализа на възможностите за прилагане на ваксина. Ваксината не е в състояние да предотврати заразяване при яретата, нито да изчисти инфекцията при заразени възрстните кози, но ефективно намалява нивото на излъчване на заразата, казват експертите. Поради това превантивната ваксинация трябва да се разглежда като постоянна мярка за контрол, за да се запазят стадата от Ку-треска и да се предотвратят непреки рискове за човешкото здраве.
Като най-ефективна стратегия за контрол на Ку-треската чрез ваксиниране във вече заразени стада от преживни животни или в здрави стада се счита дългосрочната ваксинационна стратегия и ваксиниране на цялото стадо.
В момента на световния пазар са налични две ваксини срещу C. burnetii (Coxevac, фаза I, CEVA Santé Animale и Chlamyvax FQ, фаза II, MERIAL).