Цените на зърното се покачват повсеместно, сушата обръща пазара

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Цените на зърното отново се повишават от понеделник, заради високото търсене. Износът от Черно море като че ли не оправдава очакванията – нито от Русия, нито от Украйна.

Текущата ценова тенденция показва едно нещо ясно – пазарът на зърно е далеч по-малко снабден от очакваното, а лошата реколта от царевица тепърва се очаква. Руската селскостопанска консултантска компания SovEcon заяви във вторник, че руският износ на пшеница възлиза на общо 5,9 милиона тона през юли-август, първите два месеца от сезон 2022/23. Това е спад от 27% спрямо същия период на миналата година, въпреки очакваната рекордно висока реколта.

Асоциацията на украинските търговци на зърно UGA в понеделник понижи прогнозата за комбинираната реколта от зърно и маслодайни семена в Украйна за 2022 г. до 64,5 милиона тона от предишните 69,4 милиона тона. UGA също така изчислява, че Украйна може да изнесе около 32,8 милиона тона от своите зърнени и маслодайни семена през сезон 2022/23 , включително 10 милиона тона пшеница, коментира немският анализатор Олаф Зинке.

В САЩ мониторингът на запасите от царевица и соя също беше преразгледан надолу. В своя седмичен доклад за напредъка на реколтата USDA оцени само 55% от запасите от царевица в САЩ като добри до отлични, което е спад от 57% предходната седмица.

Също така не е ясно как ще продължи развитието в Китай . Силна суша там може да застраши доставките на зърно и да доведе до значително по-висок внос. „Търсенето на зърнени и маслодайни култури в Китай може да се повиши значително, ако горещата вълна и сушата в централен Китай сериозно увредят посевите“, се казва в доклад на анализатор.

В августовския доклад на Европейската обсерватория за засушаване се казва тази седмица: „ Тежката суша , която засегна много региони на Европа от началото на годината, продължи да се разширява и влошава от началото на август.“

Това показват и резултатите от агенцията за мониторинг на културите на Европейския съюз MARS, която отново намали прогнозите за реколтата от летни култури в Европейския съюз в понеделник, тъй като се очакват допълнителни щети от скорошното сухо и горещо време. Прогнозата за реколтата в ЕС придоби допълнително значение тази година, тъй като руската инвазия в Украйна – основен износител на пшеница, царевица и слънчоглед, наруши износа на Черно море и увеличи несигурността относно реколтата в Украйна.

Реколтата от пшеница в Румъния обаче се е свила с една пета, каза министърът на земеделието Петре Даеа тази седмица. Черноморската страна е ожънала около 9 милиона тона пшеница тази година при 11,3 милиона тона миналата година. Министерството на земеделието приписва спада на екстремното време и по-високите производствени разходи.

Румъния е един от най-големите износители на зърно в ЕС. Износът е основно през черноморското пристанище Констанца, което Украйна използва като алтернативен маршрут през шестте месеца след руската инвазия.

Цените на зърното се покачват навсякъде

Цените на пшеницата могат да се възстановят значително тази седмица , след като миналата седмица паднаха с около 30 евро за тон до около 315 евро за тон.

От понеделник пшеницата поскъпна с почти 20 евро за тон на европейския фючърсен пазар и се котираше на 337 евро за тон. Следващата декемврийска дата също се търгува по-високо – при 328 евро за тон.

Цените на царевицата също се повишиха значително на фючърсния пазар тази седмица – като пряк резултат от сушата в Европа и очакваните производствени загуби. Тук цените за новата реколта (ноември) в сряда следобед са със 7 евро нагоре до 330 евро. В петък цените все още бяха под 310 евро за тон, въпреки че реколтата от царевица в Европа ще бъде катастрофална.

На пазара на едро и експортното пристанище в Хамбург пшеницата се котира на 331 евро за тон във вторник – със 17 евро по-висока от понеделник. За по-късни дати се предлагаха 335 евро. За ечемика във вторник доставчиците са получили 296 евро за тон – с 8 евро за тон повече от понеделник. Цените на хлебната ръж в Хамбург във вторник бяха 300 евро за тон и съответно с 5 евро по-високи.

В най-важното френско експортно пристанище Руан тази сряда сутринта за хлебната пшеница се предлагат 331 евро за тон, което е  поне с 10 евро повече от предишния ден. За фуражен ечемик доставчиците в Руан получават 294 евро тази сряда сутрин – това е дори с 13 евро повече от предишния ден.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА