Цените на зърното експлодират: екстремното време унищожава всички прогнози

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Европейските цени на пшеницата са нагоре със 17 евро на тон само за няколко дни. И през тази седмица ценовите нива продължават да се изкачват стръмно.

В САЩ цените на пшеницата се повишиха дори по – бързо. Там цените на богатата на протеини лятна пшеница, отглеждана в северната част на САЩ и Канада, достигат нови върхове. Но докато в Европа преобладават основно наводненията , силните дъждове и щетите от градушка подхранват опасенията за високи загуби на реколта, в САЩ и Канада това е преди всичко екстремната гореща вълна на север.

Освен това страховете от суша и загуби на добив при царевицата и соята отново нарастват в Средния Запад . Във всеки случай фактът е, че цените на зърнените култури в САЩ ще продължат да се покачват рязко, това ще продължи да тегли котировките в Европа. На европейския фючърсен пазар пшеницата се повиши миналата седмица със 17 евро до 214 евро за тон и се очаква цените да продължат рязко да растат. На паричния пазар цените следваха изискванията на MATIF. На пазара за търговия на едро и пристанището за износ в Хамбург цените на хлебната пшеница, изброени там, се повишиха до 219 евро на тон. Това е плюс от 16 евро на тон в сравнение с предходната седмица.

За фуражния ечемик най-малко 189 евро на тон бяха котирани в петък на пазара на едро в Хамбург – това е с 9 евро повече от миналата седмица.

В САЩ – суша, в Германия – порои

Цените на пшеницата от Чикаго се повишиха с почти 13% миналата седмица. Това беше най-голямото седмично увеличение на цените от юни 2015 г., според анализатори от САЩ. Причината за това са екстремните горещини в северните равнини на САЩ и канадските прерии. Там земеделските производители все повече се борят с последиците от екстремна суша, а поредната гореща вълна очевидно вече е на поход.

За Русия, най-големият износител на пшеница в света, възникнаха опасения относно проблемите с доставката поради изненадващо лошите добиви във важните южни региони за износ. Руските анализатори в ICAR понижиха прогнозата за руската реколта от пшеница през 2021 г. от 83,5 милиона тона на 81,5 милиона тона.

Най- проливните дъждове , които причиниха най-тежките наводнения в Германия, подхранват опасенията за по-големи загуби в добива и загуби качеството в реколтата от пшеница в Европа.

Франция: Първи износ за Алжир и Китай

Не само в Германия бурите през последните няколко дни породиха опасения относно размера и качеството на реколтата от зърно. Корекции, свързани с времето, на очакванията за реколтата също идват от Франция. FranceAgriMer, например, съобщи, че 76 процента от френската обикновена пшеница все още е в добро или много добро състояние, в сравнение със 79 процента предишната седмица. Дъждовете във Франция и Германия също забавят реколтата от ечемик.В момента обаче във местните пристанища може да се наблюдава възобновяване на товаренето до трети страни, по-специално до Алжир и Китай, съобщават тамошните анализатори. Миналата седмица Алжир купи 30 000 френски обикновена пшеница за около 288 евро на тон.

Износът на френски ечемик е затруднено от висока конкурентоспособност на ечемика на Черно море. По-специално се отчитат големи китайски покупки на украински ечемик.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА