Цените на торовете ще останат много високи през 2022 г. Това има сериозни последици за отглеждането на новата реколта, както и за глобалното предлагане на храна.
Разходите за тор, фураж и гориво бяха допълнително увеличени от руската инвазия. Земеделските производители в цяла Европа усещат огромния взрив на разходите , който също застрашава продоволствената сигурност. „Вероятно цените на газа ще останат основният двигател на високите разходи за торове“, каза Минет Батърс, председател на Националния съюз на фермерите (NFU) на Обединеното кралство, каза пред Euronews. „Още преди войната в Украйна , цените на торовете се покачваха бързо поради високите цени на газа.
Азотните торове са повече от три пъти повече по-скъпи от това време миналата година. “Изключително високите цени на газа и петрола в Европа оказват „огромно влияние” върху разходите за торове, тъй като природния газ е изключително важен за производството на торове, каза Рупърт Клакстън, директор в Gira, консултантска компания, базирана в Швейцария. „Виждаме огромно увеличение на цените в цялата система“, продължи той – торове , фураж и транспорт. И през настоящия вегетационен период цените на тора ще продължат да бъдат много високи, казва анализаторът.
Той също така очаква фермерите да купуват по-малко тор през 2022 г. , защото „не са убедени, че високите цени на зърното ще издържат“. Някои фермери в Европа вече са намалили дозите на торове, за да се адаптират към недостига и високите цени. „Това също така означава, че ще видим по-ниски добиви , така че ще има по-малко зърно , когато излезем от този вегетационен период и вероятно високи цени на зърното и през 2023 г.“, коментира експертът.
Войната в Украйна ще шокира световните доставки и цената на храните , каза пред Би Би Си ръководителят на една от най-големите компании за производство на торове в света. Yara International, която оперира в повече от 60 страни, досега е закупила големи количества основни хранителни вещества от Русия . Шефът на Yara Свейн Торе Холсетер посочва, че цените на тора вече са били много високи преди войната.
„Нещата обаче се променят всеки час“, каза той пред BBC. „Има допълнително прекъсване на веригата за доставки от войната и ние сме в един от най-важните вегетационни сезони за северното полукълбо. Има много оборски тор за преместване и това много вероятно ще бъде засегнато.” Холсетер продължава да казва: “Половината от населението на света използва тор , за да се храни . Ако този тор не стигне до полето, добивите ще спаднат до 50%”.
„В момента вече не е въпрос дали преминаваме към глобална продоволствена криза – въпросът е колко голяма ще бъде кризата.“ Европейско селскостопанско производство е замисимо от Русия. „В същото време ние правим всичко, за да намерим и допълнителни източници. Но това едва ли е възможно в толкова кратки срокове“, каза той.