Цените на торовете продължават да се покачват до нови рекордни нива

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Цените на торовете не са били толкова високи в продължение на много години. И докато зърното поевтинява, земеделските стопани трябва да харчат повече пари за подхранване всеки месец. 

През юни цените на торовете продължиха да се покачват рязко. Всички важни търговски центрове обявяват експлодиращи цени на торовете през този месец, съобщава немската преса. За фосфорните торове цените на спот пазара се покачиха до най-високото си ниво от 13 години през юни. Цените на карбамида и другите азотни торове се повишиха до деветгодишен връх. Купувачите  трябваше също да похарчат значително повече пари за калиеви торове.

Индексът на цените на Световната банка за най-важните минерални торове, търгувани на световния пазар, се изкачи до най-високото си ниво от 8 години през май и ще достигне нов връх през юни.

Търсенето на причините за ценовия взрив

Но какви са причините за това необикновено и не очаквано от много анализатори екстремно увеличение на цената на едно от най-важните средства за производство в селското стопанство. Два фактора, които се споменават със сигурност играят важна роля: От една страна, много високите цени на зърното . И от друга страна, рязкото покачване на разходите за енергия .

Високите цени на зърното със сигурност повишават търсенето  в нормални времена. И разбира се, рязкото покачване на цените на енергията също оскъпява производството на минерални торове. Но само това със сигурност не е достатъчно, за да обясни огромното покачване на цените на торовете .

Защото, ако погледнете реално развитието на цените на зърното и торовете от миналото лято (по данни на Световната банка), цените на пшеницата на световния пазар са нараснали с 35% от юни 2020 г. до май 2021 г., а цените на царевицата са се удвоили.

През същия период уреята повече от два пъти удвои цената си на световния пазар. Цените на фосфорните торове дори се повишиха почти два пъти и половина. И все още не се вижда край. Това на практика означава, че разходите лесно изяждат приходите .

Ценовата експлозия бе подсилена от стръмното нарастването на енергийните цени, които са най-важният фактор на разходите в производството на изкуствени торове. Тук Световната банка отчете увеличение от 80 процента от юни 2020 г. до май 2021 г. – също важен двигател за повишаване стойността на торовете.

Счупени търговски вериги и силна турбуленция

Но тези два фактора – цените на зърното и енергийните разходи не са достатъчни сами по себе си, за да се достигнат толкова високи цени. Третият аспект е огромното въздействие върху пазара на торове, което също причинява сериозни турбуленции в други области на икономиката, а именно – прекъснатата и все още неработеща верига на доставки, особено между Китай и останалия свят.

Факт е, че Китай е един от най-важните световни доставчици на първични суровини, химикали и различни активни съставки. Що се отнася до минералните торове, Поднебесната империя е най-големият производител в света както за урея, така и за фосфор. По отношение на азота износът през последните години е намалял – в полза на по-доброто предлагане на вътрешния пазар и модернизацията на производството. Що се отнася до фосфора, обаче китайците все още са най-големият износител.

Трябва да се отчете също така, че коронакризата не само доведе до прекъсвания във веригите за доставки и проблеми в търговията с Китай . В други важни производствени и износни региони също имаше огромни проблеми при поддържането на логистиката и адекватното снабдяване на собствения им вътрешен пазар. Сега тези масивни трудности отново са на масата, защото от една страна глобалната икономика се разраства бързо, а заедно с това и необходимостта от суровини. От друга страна, тези дейности се забавят напълно от прекъснатите вериги за доставки и обострянето на транспортните проблеми.

В резултат на това разходите за транспорт на всички стоки нарастват стръмно. Ясно е, че има драматичните последици от задръстванията на корабите в Суецкия канал и особено настоящата блокада на контейнерното пристанище Янтия в Южен Китай. Анализаторите смятат, че е реалистично проблемите да продължат до 12 месеца – докато ситуацията постепенно се нормализира. Но това не е сигурно.

Това също означава, че цените на много продукти, търгувани на световния пазар – като минерални торове ще останат много високи за дълго време напред.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА